Wietnam – 30 dni

Moja podróż przez Wietnam minęła w dużych emocjach o bardzo różnym natężeniu uśmiechu… niestety. Tendencja jednak była wzrostowa i proporcjonalna do temperatury powietrza – od 9 do 32’C.

Do Hanoi dotarłam 30 grudnia 2018, natomiast bilet do Malezji wykupiłam na 29 stycznia 2019 – co oznacza pełne wykorzystanie 30-dniowej wizy. Do cna!

Moje odczucia odnośnie Wietnamu znajdziesz w tym tekście: Wietnam solo. Natomiast w akapitach poniżej zawarłam informacje o hostelach, w których byłam, jedzeniu i notatki o cenach.

Wiza

Wszystkiego dowiedziałam się z bloga Plecak i walizka, który pojawił się pierwszy w wynikach Google po wpisaniu standardowego „wiza Wietnam” – brawo za SEO 😉 

Wyrobiłam wizę przez internet na tej oficjalnej stronie. Podobno proces trwa 3 dni, ja jednak dla spokoju ducha miałam wizę już 2 tygodnie przed wyjazdem. I słusznie, bo znam takie, co się w 3 dni niestety nie wyrobiły, ale za to pojechały wtedy na kilka dni do Malezji. 😉

Kosztowała mnie ta wizowa frajda 25 USD, tj niecałą stówkę PLN.

Mapka

Jak to mapka przedstawia gdzie byłam i gdzie spałam 🙂 po kliknięciu miejsc znajdziesz króciutki komentarz. 

Hostele w Wietnamie

Moja podróż jest podróżą niskobudżetową dlatego za każdym razem spałam w wieloosobowym pokoju w hostelu. Zdarzały się różne od bardziej do mniej przepełnionych. Nowszych jak ten Ha Giang, gdzie było czyściutko i pusto, i starszych, gdzie było… średnio: Hoi Pho Hostel. Byłam w kilku imprezowych – gdzie wieczorem w określonych godzinach dostajesz darmowe piwo. 

Jedzenie

W hostelach w Wietnamie zjawisko śniadania jest znacznie przyjemniejsze niż w Tajlandii. To nie zawsze tylko chleb tostowy z mazią dżemową. W Ha Giang wybierałam makaron z jajkiem, w Hoi An mogłam bez limitu objeść się pancake’ami z masłem orzechowym, a w Ho Chi Minh co rano jadłam porcję sticky rice i banana.

Woda (1,5l) w hostelu – 15k VND, woda w sklepie 8 -10 VND

W Hanoi uwielbiałam jeść zupę Pho na każdym rogu za 20 – 40 VND (3-6 PLN). Pho Bo – z wołowiną, Pho Ga – z kurczakiem. Da się znaleźć Pho z tofu, ale wcale nie byłam uparta.

Zjesz tutaj różne wersje Bun Cha, czyli ryżu z bulionem i dodatkami mięsno sałatowymi, ale ja wolałam zupy, więc nie mam doświadczenia.

Na każdym rogu znajdziesz lokalne kanapki: Bahn Mi. Żadna to różnica jeśli chodzi o nasze polskie – taka bagietka z sałatą i np smażonym jajkiem za 3 PLN.

Pho Bo

W Hue okazało się, że lokalnym jedzeniem są dania, których wspólną cechą jest żelatyna i krewetki – wcale nie pyszne!

Najbardziej doceniłam jedzenie w Hoi An – mnóstwo jedzenia na uliczkach, które są przyjemniejsze i mniej zatłoczone niż Hanoi. Poza tym jest cieplej. Podobno w Hoi An mieszają się wpływy kuchni południowej i północnej. Oczywiście jadłam tam Pho, ale najbardziej spodobało mi się Cau Lau, które jest połączeniem makaronu z bulionem z sałatami: mięta, kolendra, sałata.

W Ho Chi Minh dostrzegłam tofu Da Hu przygotowywane na milion sposobów. Ta porcja poniżej to całkiem sycące danie za 10 PLN – każdy ze skłądników macza się w sosie sojowym doprawionym chili, kumkwatem (to nie limonki!) i… cukrem.

Owoce

Nie przejadłam się nimi wcale. W MuiNe upodobałam sobie Dragon Fruit na kolację lub śniadanie i tu faktycznie udało mi się go upolować za niecałe 2 PLN. W Ho Chi Minh kupowałam niesłodkie mango za 3,50 PLN u Pani z którą codziennie ustalałyśmy polubownie cenę od nowa 🙂 Z 30 VND (4,86 PLN) na 20 VND (3,24 PLN).

Kawa

Nie, nie jestem kawoszem. Długo piłam kawę rozpuszczalną. Potem piłam kawę raczej z przyzwyczajenia, ale kawa w Wietnamie to jakiś osobny poziom wtajemniczenia! Jej cena do od 2,50 PLN na północy do nicałych 5 PLN w Sajgonie. 

Vietnamese coffee wzbudza we mnie ogromnie miłe emocje oraz ślinotok.

Egg coffee

Absolutną moją, niekwestionowaną miłością cieszy się Egg Coffee! W Hanoi miesjcem do którego wypada iść jest Giang Cafe – najstarsza kawiarnia tego typu. Piłam tam Egg Coffee klasyczne i Egg Coffee z rumem 😀 Ponieważ moje zauroczenie tą kawą z bitym słodkim jajkiem (jak beza, albo stary dobry kogel mogel z lat 90.!) przejechało ze mną cały Wietnam jakże wielka była moja radość gdy trafiłam do Phin Coffee w Hoi An lub Little Hanoi Egg Coffee w Ho Chi Minh <3

Przez mój komputerowy styl życia kawiarnie stały się moim drugim domkiem 🙂 Zwłaszcza w Sajgonie, gdzie mimo spoko hostelu przestrzeń wspólna zupełnie nie była ciekawa do pracy.

Podróże i transport w Wietnamie

  • Hanoi – Ha Giang – 220k VND – 35,64 PLN
  • Skuter + ubezpiecznie na Ha Giang loop – 1 200 000 VND – 195 PLN (1/3 zwrócona)
  • Ha Giang – Hanoi – 230 VND
  • Hanoi – Hue – 350 VND – 56.70 PLN + naciągacz na skuterze – 120k VND – 19,44 PLN
  • Hue – Hoi An – pociąg  – 93k VND – 15 PLN +  lokalny bus30 VND
  • Hoi An – Mui Ne – 320k VND – 52 PLN
  • Mui Ne – Ho Chi Minh – 120k VND -20 PLN
  • Nieuważna taksówka lotnisko – Hanoi – 400k VND – 65 PLN
  • Autobus Ho Chi Minh – lotnisko – 10k VND – 1.60 PLN

Przerobiłam nocne półleżące autobusy, pociąg, taksówkę, skuter i rower – wszystko jeździ chociaż czasem coś odpadnie. 🙂

Ceny w Wietnamie

Ceny w Wietnamie zależne są od… sprzedawcy. Ogólnie jest niby tanio, ale jest na tyle tanio, na ile umiesz to wynegocjować. 

Według aplikacji Spendee w Wietnamie wydałam koło 1600 PLN w 30 dni, ale nie zobaczyłam Ha Long Bay, nie pojechałam do Dalat i zrezygnowałam z Mai Son. Trochę z oszczędności, trochę z obawy przed nieuczciwymi przygodami. 

Na koniec

To post jakiego ja bym potrzebowała przed wyjazdem – konkretne punkty, dane, ceny. Daj znać jeśli i Tobie się przyda. Wietnam był dla mnie zupełnie spotnanicznym wyborem. W zasadzie nie był w ogóle w moich planach, więc wszystko było zaskakujące bardziej niż zwykle.

Byłaś, byłeś w Wietnamie, podzielisz się wrażeniami? A może wybierasz się tam? Napisz!

Chciałabym podziękować jeszcze raz wszystkim, którzy mnie wspierali duchowo i informacyjnie. Najbardziej, najbardziej Kasi z bloga Podróż Odbyta, dzięki której wydostałam się z Wietnamu do Malezji!

POZWÓL MI DOTRZEĆ DO WIĘKSZEJ LICZBY CZYTELNIKÓW. BĘDĘ WDZIĘCZNA JEŚLI PODZIELISZ SIĘ TYM ARTYKUŁEM  
NA LINKEDIN I NA FACEBOOKU.

W razie jakichkolwiek pytań, czy wątpliwości nie wahaj się komentować poniżej, lub skontaktuj się ze mną!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zainteresowany ? Napisz do mnie kontakt@dorisinsocialmedia.com