Świadome podróżowanie – skala mikro i makro

Łatwo mi walczyć o czystość plaż, kiedy po nich chodzę, łatwo mówić o czystości oceanu, kiedy żegluję, bambusowych rurkach w owocowych szejkach w Tajlandii. Łatwo nie jeść mięsa, kiedy wokół mnie jest tofu i dania z ryżem. Moja podróż po Azji otworzyła mi oczy na śmietnik na naszej planecie, ale przez to, że nie robię tu wiele więcej niż zachwycanie się tym co widzę, to łatwo mi się skupić na tych drobnych zmianach w moim zachowaniu.

Koh Lipe

Wysyp postów o wielorazowych torbach, butelkach i bambusowych słomkach ucieszył mnie i przytłoczył – to znaczy że działamy i motywujemy do działania w mikroskali! Staram nie dać się zwariować i nie mieć wyrzutów sumienia kiedy się zapomnę i chwycę plastik, bo wszystko w Tajlandii jest w niego pakowane. Umyłam torebkę foliową z wczorajszego ogórka w środku, ale sprzedawczyni odmówiła użycia jej ponownie. Co zrobić?

Szykuję się na powrót i chcę zrobić zakupy przez internet, żeby odżywić moje włosy po podróży od progu: próbuję znaleźć szampon w szklanym opakowaniu, bo szampon w kostce działa na mnie kiepsko – nie ma – co zrobić? Za to przychodzi mi do głowy, że może będzie to kolejny krok w opisywaniu produktów w sklepach: nazwa, skład, rodzaj opakowania.

Jak o tym wszystkim nie zapomnieć, kiedy wrócę do Polski?

Uwielbiam mikrowycieczki w Polsce – czy będę pamiętać o mikrogestach dla przyrody?

Wybierałam wodę z kranu z oszczędności, jeśli chodzi o torby wielorazowe, to nieźle mi szło. Będę musiała popracować nad rurkami, sztućcami przy sobie i opakowaniami na jedzenie, jak np. woskowijlki zrobione samodzielnie w użyciem wosku roślinnego!

Mam dodatkowe silne postanowienia, które chce wprowadzić w życie:

  • Zidentyfikować w Warszawie / Łodzi sklepy bez opakowań – do tej pory mój wysiłek polegał na zamówieniu online z hipermarketu z prośbą o mniej opakowań!
  • Pójść za przykładem przyjaciółki i zamawiać warzywa i owoce od lokalnego sprzedawcy. Znasz lokalnego rolnika lub dobrze?
  • Odwiedzać second hand częściej niż H&M i Zarę. Tych drugich najlepiej nie odwiedzać wcale – już zablokowałam newslettery! Second handy w Giżycku odwiedziłam z wielkimi sukcesami ostatniego lata!
  • Powstrzymać się przed zakupem kolejnych ślicznych, przydatnych, uroczych pudełeczek z IKEA czy Pepco 🙁 Wyjątkiem będą szklane lub metalowe opakowania!
  • Nie będę już prosić o próbki kosmetyków np. w Sephora i Ziaja! Tak, uwielbiam je i uwielbiam rzeczy za darmo, ale każdy z tych produktów jest zapakowany w kawałek plastiku!
  • Sprawdzę jak działają orzechy do prania i nie będę kupować już super wygodnych kapsułek ze względu na mikroplastik!

Długo się jeszcze będę zastanawiać nad moim codziennym świadomym funkcjonowaniem i nowym lajfstajlem. Nie wiem, czym zastąpię łatwo dostępne porcje hummusu z Lidla, bo już teraz ciężko mi sobie wyobrazić jak często musiałabym go produkować!

Tak, świadome podróżowanie jest trudne kiedy dokładamy do siebie kolejne elementy, ale ono zaczyna się od naszego wyjścia z domu i podróży do sklepu!

Świadoma podróż do lokalnego sprzedawcy, czy świadomy wybór marketu, bo łatwiej, po drodze i wszystko w jednym miejscu? Czy do Poznania na Influencer Live Poznań pojadę autem z większą ekipą, bo uwielbiam prowadzić, czy zapakujemy się w pociąg? Czy zjem miód, bo uwielbiam, czy wegańsko pominę go w diecie, żeby oszczędzić pszczoły?

Langkawi

Organizacje, inicjatywy, projekty – czyli świadome podróżowanie znad laptopa

Ostatnio na Instagramie przepytałam obserwujących o znajomość organizacji: WWF, TRASH HERO, SEA SHEPHERD – sama niewiele o nich wiedziałam. Na WWF, mieszkając we Francji, wpłacałam parę euro miesięcznie, ale na tym moje zaangażowanie się kończyło.

Okazało się, że wśród moich obserwatorów przeważa niewiedza na temat tych organizacji, zatem uprzejmie donoszę, że jest co wspierać!

WWF

WWF – organizacja pozarządowa, której misją jest zapobieganie degradacji środowiska naturalnego. W Polsce zajmują się ochroną wybranych rzek i lasów, a także naszych rysiów, wilków i niedźwiedzi. Dbają też o bałtyckie morświny i foki!

Link WWF

TRASH HERO

TRASH HERO – jedziesz na wakacje do Azji – zorientuj się jak im pomóc! To projekt skupiony na odśmiecaniu naszej planety. Co tydzień lub dwa na plażach organizują akcje oczyszczania plaży.

Trash Hero Cleanups

SEA SHEPPERD

SEA SHEPHERD – organizacja non-profit agresywnie działa i chroni morza, oceany i ich mieszkańców. Jestem pod wrażeniem ich komunikacji i działań.

Opublikowany przez Sea Shepherd Polska Poniedziałek, 26 listopada 2018

Chcę jeszcze wspomnieć o załodze z naszego polskiego podwórka!

KLUB PODRÓŻNIKÓW SOLIŚCI – Polska

KLUB PODRÓŻNIKÓW SOLIŚCI to stowarzyszenie, które skupia ludzi z pasją do podróżowania i chce wspierać i promować szeroko pojęte “świadome podróżowanie”!

Instagram Solistów

Facebook Solistów

Solistowy YouTube

3..2..1… START ?ZMIENIAMY OBLICZE PODRÓŻOWANIA??Pierwszy światowy program członkostwa w klubie podróżników?…

Opublikowany przez Soliści – podróże poza utartym szlakiem Sobota, 9 marca 2019

Inicjatywa Klubu Podróżników Soliści!

swiadome-podrozowanie

Zgadzam się z ich definicją terminu świadomego podróżowania w stu procentach poczynając od ograniczenia plastiku, przez kupowanie na targu, po odpuszczenie jazdy na słoniu.

Zostałam wyróżniona zaproszeniem do wsparcia inicjatywy Solistów i chciałabym Was zachęcić do zostania Członkiem Klubu Solistów za pomocą tego, dedykowanego linka: tego tu. Możecie zapisywac się solo i w duecie – jak w duszy gra!

Po co to wsparcie?

Wszelkie opłaty członkowskie zostaną przekazane na cele charytatywne, czyli:

Stworzenie pszeczelej solistowej wioski – od Ady i Patryka, spotkanych w Kuala Lumpur, jeszcze przed jakimkolwiek kontaktem z Solistami, pierwszy raz dowiedziałam się, że jedzenie miodu, nie sprzyja pszczołom, więc… to znak!

Sadzenie drzew – nie wiem czy kiedykolwiek zasadziłam jakieś – na szczęście moja mama sadzi kolejne w ogrodzie! Soliści do 2022 zamierzają posadzić 15 tysięcy drzew, czyli las o powierzchni 21 boisk piłkarskich!

Solistowa paczka – Szlachetna Paczka to po WOŚP moja ulubiona forma pomocy!

Co Tobie może dać wsparcie?

W zależności od poziomu wsparcia te korzyści są różne. Członkostwo zapewnia dostęp do zniżek od partnerów Klubu, np.

  • 30% zniżki na sprzęt i odzież w Skalniku – bo lepiej wspierać Skalnik czy Decathlon?
  • Karta OK System od 97 zł – moje freelancerskie zacięcie będzie tęsknić za korporacyjną kartą sportową
  • karta zniżkowa na paliwo w Circle K – pociągi tak, ale będę jeździć – wiem to!
  • zniżkę na prenumeratę National Geographic
  • 15% zniżki na ubezpieczenie zdrowotne w np. Lux-Med!
  • Audiobooki w Storytel za darmo przez miesiąc! – w podróży odkryłam, że audiobooki są fan-tas-tycz-ne! Jeśli jeszcze ich nie doceniasz, to to może być okazja, żeby sprawdzić! Mnie 12 dni zajęło odłuchanie Becoming, Michelle Obamy
  • Zniżki na bilety do kina!!!

Co Twoje wsparcie może dać mnie?

Docelowo, to nawet wysłać mnie na Islandię! To w wersji najbardziej optymistycznej! Ambasadorów Klubu jest kilkoro – osoba, dzięki której najwięcej osób zapisze się do Klubu poleci z solistami na Islandię. Nie ukrywam, że chciałabym.

Ponadto otrzymuję 10 PLN od każdej osoby inwestującej w Członkowstwo Klubu Solistów!

Zapisy będą zaliczone jako “moje” tylko jeśli skorzystasz z tego linka: http://bit.ly/KlubDoris

Na koniec

Moje postrzeganie podróży zmieniło się od początku listopada, zostało uzupełnione o nową wiedzę i fakty. Czy znów wyjadę gdzieś daleko od domu czy rowerem do znajomej, to jeśli nie skuszę się wiosną na lody naturalne, to wybiorę wegańskie magnum. Skoro i tak jem niewiele mięsa, to może po prostu przestanę je jeść. Ograniczenie cukru to jedno, a ograniczenie plastiku, w który ten cukier (ciastka, batony, przekąski) jest zapakowany, to kolejna rzecz.

Obostrzenia świadomego życia – nie tylko podróżowania – wydają się nieco przytłaczające, więc pamiętajmy: małe kroki są ważne!

Celebruj sukcesy, zamiast ganić się za błędy!

Zainteresowany ? Napisz do mnie kontakt@dorisinsocialmedia.com