Praca z LinkedIn przez ostatnie kilka lat sprawiła, że opanowała mnie tzw. klątwa wiedzy. Woal z „przecież to jasne” i szal z „to oczywiste” lekko narzucony na ramiona nosiłam z gracją. Od 2012 roku warzyłam swoje umiejetności i wiedzę w wielkim kotle środowiska korporacyjnego. Grzałam dłonie o tygiel ludzi pracujących w branży rekrutacyjnej, międzynarodowej. Pobierałam nauki od ekspertów w dziedzinie, a potem sama przelewałam je w otwarte głowy nowoprzybyłych do firmy…

Wiatr przemijania, szczypta rutyny i… zapomniałam jak to było być nimi. Nic nie wiedzieć.

Warsztaty!

LinkedIn stał sie dla mnie częściej używanym narzędziem niż mail, czy Facebook. Żyjąc w takiej bańce uznałam, że wszyscy wiedzą czym jest i jak silne jest to narzędzie. W kolejnych poradach, czy postach, skupiałam się na drobniejszych szczegółach. 

Czas na odłożenie lupy na brzeg biurka i post dla „nowych” lub mniej zaangażowanych użytkowników platformy!

Czym jest LinkedIn?

Mówiąc wprost, LinkedIn to sieć społecznościowa dla profesjonalistów. Niezależnie od tego, czy jesteś dyrektorem ds. Marketingu w dużej firmie, właścicielem firmy, który prowadzi mały lokalny sklep, czy nawet studentem pierwszego roku, który chce odkryć przyszłe możliwości kariery, LinkedIn jest dla wszystkich i dla każdego, kto poważniej traktuje temat swojej kariery szukając nowych możliwości jej rozwoju i nawiązywania kontaktów z innymi specjalistami.

Możesz myśleć o LinkedIn jako o zaawansowanym technologicznie odpowiedniku wydarzeniu networkingowym, gdzie osobiście spotkasz z innymi profesjonalistami, porozmawiać o tym, co robisz i wymienić wizytówki. Na LinkedIn dodajesz „połączenia” podobne do tego, w jaki sposób możesz wysyłać prośby o dodanie do znajomych na Facebooku, rozmawiasz przez prywatną wiadomość (lub dostępne informacje kontaktowe) i masz całe swoje doświadczenie zawodowe i osiągnięcia określone w zgrabnie zorganizowanym profilu widocznym dla innych użytkowników.

LinkedIn jest bardzo podobny do Facebooka pod względem układu, czy funkcjonalności. Funkcje te są bardziej wyspecjalizowane, ponieważ są przeznaczone dla profesjonalistów, ale ogólnie, jeśli wiesz, jak korzystać z Facebooka lub jakiejkolwiek innej podobnej sieci społecznościowej, LinkedIn jest nieco porównywalny. Na LinkedIn działają też hashtagi, znaczniki tematów, które możesz z kolei znać z Instagrama, czy Twittera.

Użytkownicy LinkedIn

Uogólnię podział, by łatwo było Ci się w nim odnaleźć i podam główne zastosowania dla trzech grup użytkowników.
Daj mi znać w której z grup się odnajdujesz i pamiętaj, że będąc w jednej warto wiedzieć czego szukają i jak zachowują się osoby z innej grupy!
Po co? By zrozumieć jak dziła komunikacja na LinkedIn i na czym polegają interakcje!

Informacje dla pracodawców

Jeśli Twój dział HR próbuje wypełnić stanowisko, oto jak mogą lub Ty możesz to zrobić, używając LinkedIn:

  • Możesz przeszukać profile osób z LinkedIn za pomocą konkretnych słów kluczowych.
  • Na LinkedIn możesz przujrzeć się profilowi każdego kandydata, który obejmuje wykształcenie, doświadczenie i rekomendacje.
  • Warto sprawdzić swoją sieć kontaktów, by mieć łatwość kontaktu z innymi uzytkownikami.
  • Możesz wykorzystać możliwość kontakytu z nimi lub jednym z twoich połączeń z nimi, aby uzyskać więcej informacji.
  • Możesz kontaktować się z kandydatami, sprawdzić ich aktywność w sieci, zanim się znimi skontaktujesz w inny sposób.

Profil LinkedIn jest dokładnie tym, czym jest CV, ale zawiera dużo więcej informacji. Dobrze wypełniony profil obejmuje informacje o edukacji, zatrudnienia, doświadczenia, zainteresowań, nagrody i wyróżnienia oraz dane osobowe. Poszukiwacze pracy mogą dodawać obszerne informacje o swoich doświadczeniach z każdej pracy, których nigdy nie uwzględnią przy szukaniu pracy z papierowym dokumentem.
Mogą również poprosić poprzednich pracodawców o ich rekomendację, a rekomendacje te pojawiają się w ich profilu.

Mając dostęp do powyższych informacji możesz poradzić sobie z zatrudnieniem kandydata znacznie szybciej i wybrać sobie go zamiast czekać na odpowiedzi na Twoje ogłoszenie pracy.

Marka pracodawcy – 7 elementów

Informacje dla szukających pracy

Nie ograniczaj się jedynie do odpowiadania na ogłoszenia na Pracuj.pl, Praca.pl, Gumtree etc. Nie skupiaj się jedynie na Goldenline. Spójrz:
Ten graf z Google Trends wyraźnie pokazuje, że LinkedIn zdobywa popularność większą niż jego polskie odpowiedniki.

Jeśli szukasz pracy, oto, co możesz zrobić na LinkedIn:

  • Stwórz szczegółowy profil osobisty, ponieważ na LinkedIn jest ponad 150 000 rekruterów (na świecie).
    • Rekruter, Polska – 1926 profili
    • Recruiter, Polska – 7287 profili
    • Sourcer, Polska – >1000 profili
  • Przeszukaj bazę ofert pracy, używając konkretnych słów kluczowych, tytułów stanowisk i lokalizacji geograficznych.
  • Zobacz profile firmy i ich obecnych pracowników – może masz znajomych, którzy mogliby Cię zarekomendować.
  • Użyj swojej sieci połączeń i istniejących znajomości, aby uzyskać wstępne informacje nt możliwości pracy.
  • Wyszukaj osoby, które pracowały dla danej firmy, aktualnych rekruterów i skontaktuj się z nimi wysyłając im zaproszenia do kontaktów ze spersonalizowaną notatką.

Tak, utworzenie pełnego profilu na LinkedIn może potrwać kilka godzin. Ulepszanie go i praca nad nim – kilka dni. Budowanie sieci kontaktów – to proces. Ale kiedy już to zrobisz, Twój profil będzie pracował sam na siebie!

Sprawdź te artykuły by wydźwigniować cały potencjał LinkedIn.

Twoje osobiste SEO – szukasz pracy? Przeczytaj!

Jak podwoić liczbę wizyt na Twoim LinkedIn?

Dziś, choć oczywiście nadal sprawdza się CV przesłane w odpowiedzi na ogłoszenia, wielu rekruterów używa LinkedIn jako ogromnej bazy danych o światowym zasięgu! Tym bardziej warto zadbać o swój profil by wybić się wśród konkurencji!

[W chwili, kiedy piszę ten artykuł jestem w Pai, w Tajlandii – obok mnie dziewczyna przeprowadza rozmowę kawalifikacyjną siedząc w hamaku.]

Informacje dla freelancerów

Jeśli jesteś freelancerem, działasz na siebie, na własny rachunek oto, jak możesz wykorzystać LinkedIn:

  • Stwórz profil firmowy, by załączyć logo swojej firmy i dodać profesjonalnego Twojemu profilowi sznytu.
  • Wysyłaj informacje biznesowe do swojej sieci, wiadomości z branży, newsy o sukcesach etc.
  • Poproś swoich klientów na LinkedIn, o polecenia i napisanie rekomendacji.
  • Udzielaj się, pisz komentarze, otwieraj dyskusje by wykazać sie ekspertyzą.
  • Szukaj klientów i nawiązuj kontakty biznesowe wysyłając spersonalizowane zaproszenia

LinkedIn stawia na opcje, które pokazują naszą autentyczność, ekspertyzę i wiarygodne umiejętności. Daje możliwość zbudowania i zaprezentowania marki osobistej.

20 pomysłów na słowa klucze na LinkedIn

Na LinkedIn możesz załączyć dokumenty przez Slideshare (prezentacje, dokumenty), możesz napisać, lub odsyłać do napisanych artykułów jednak zawsze na pierwszym miejscu będa tu relacje.

Podsumowanie

Znasz i korzystasz z Facebooka? Z łatwością będziesz się poruszać po platformie profesjonalnych kontaktów, jaką jest LinkedIn.
Chcesz zadbać o swoją markę osobistą, mieć CV w jednym miejscu zamiast gubić je w dokumentach w komputerze? Utwórz profil na LinkedIn
LinkedIn jest dla wszystkich? Naprawdę! Niezależnie od roli w firmie, czy rodzaju branży, naprawdę jestem przekonana, że może przydać się każdemu.

Ale! Czy to magiczny syrop na znalezienie pracy? Czyto cudowna mikstura na przybycie nowych klientów? Nie!

To co najwyżej suplement diety do wieloskładnikowego dania o nazwie: „Marka osobista pod pierzynką z konsekwencji”.

Zdjęcie główne: zakrzewski.photography

Zapisz się do newslettera