Badanie Careerbuilder z sierpnia 2018 roku wykazało, że pracodawcy / rekruterzy są mnie skłonni do kontaktowania aplikującego do pracy kandydata jeśli nie mogą go zidentyfikować w sieci. Pracodawcy oczekują od kandydatów obecności online.
Co za tym idzie, powiennaś wziąć sprawe w swoje ręce, zaopiekować się swoim profilem LinkedIn, ale też pozostałymi profilami online, tak by dawały Twoj spójny, profesjonalny wizerunek. Tak by pokazały Twoją markę osobistą.
Obecność, wybór i rozmieszczenie odpowiednich słów kluczy jest priorytetowe dla Twojego SEO LinkedIn.
Bez właściwych Tobie i branży słów kluczy we właściwych miejscach (profil LinkedIn, CV, blog…) jesteś niewidoczny w sieci, a to ewidentnie nie podoba się pracodawcom.
Słowa klucze są terminami jakimi posługują się m.in. rekruterzy, pracodawcy, osoby rozwijające biznes by znaleźć rzeczy/osoby w wysukiwarce internetowej, czy np. mediach społecznościowych.
Jeśli rekruter poszukuje kogoś kto ma doświadczenie w np. sprzedaży, Twoje imię nie pojawi się na liście jego wyników dopóki nie będzie powiązane z tym właśnie słowem kluczem: sprzedaż / sales. Nie wykorzystanie terminu wprost i zakładanie, że coś jest „oczywiste” może pozbawić szans na znalezienie.
Jeśli ogłoszenie interesującego nas stanowiska zawiera terminy jak „Microsoft Word”, „iMovie”, czy „Photoshop” nie należy zakładać, że nazwa Twojego aktualnego stowiska rozumie te umiejętności wprost. Odpowiedz na ogłoszenie zawierając te słowa w swojej aplikacji o pracę i natychmiast dodaj je do LinkedIn.
Zbuduj swoje osobiste SEO z Twoimi słowami kluczami!
Postaw się w sytuacji osoby, która potrzebuje Ciebie, lub swoich usług – co miałaby wpisać w sieć by Cie znaleźć, jakie umiejętności, czy narzędzia?
Osobiste słowa klucze
1. Imię, jakim posługujesz się w mediach społecznościowych
Dużo osób ignoruje wersję utrzymywanie jednej wersji swojego imienia i tak „Tomasz” staje sie „Tomem” na LinkedIn ze względu na międzynarodowy charakter platformy.
Twoje imię jest jednak najważniejszym słowem kluczem!
Trzymaj się konsekwentnie jednej wersji swojego imienia i nazwiska na wizytówce, CV, LinkedIn i najlepiej na pozostałych mediach społecznościowych utrzymując spójny obraz swojej osoby, a zatem spójną markę osobistą. Używaj tego samego imienia (Tomasz, nie Tomek) na spotkaniach biznesowych, networkingowych ułatwiając innym zindentyfikowanie Cię później w sieci.
[Więcej w artykule: Imię SEO]2. (Docelowa) lokalizacja
Według LinkedIn ponad 30% rekruterów uwzględni lokalizację w swoich wyszukiwaniach.
Wiele firm, chcąc obniżyć koszty rekrutacji, skupi się na szukaniu odpowiednich kandydatów w lokalizacji otwartego stanowiska. Może wtedy uniknąć inwestycji w relokację aplikujących na stanowisko pracy.
LinkedIn zasugeruje Ci podanie nazwy miejscowości i to wystarczy, nie mówimy tu o podawaniu pełnego adresu, a jedynie miejscowości z kodem.
Wyszukując kandydatów do Apple store we Francji sprawdzałam lokalizację bardzo dokładnie, często weryfikują nawet dojazd do miejsca pracy. Szukając kandydatów z Londynu do pracy w miejscowościach obrzeżnych wykorzystywałam słowo klucz: Londyn nie pomijając mniejszych miast pod nim. Często również wukorzystuje się szukanie przez kod pocztowy.
3. Język
Jeśli mówisz w więcej niż jednym języku wymień je w profilu wraz z informacją o poziomie zaawansowania. Słowo „bilingual”, lub nawet bardziej precyzyjne „bilingual french” może również być terminem użytym przez rekrutera. Z czego to pierwsze może odnosić się tak do treści profilu oraz jego stałych elementów. Drugie natomiast musiałoby być terminem wpisanym przez Ciebie w treść profilu.
Żeby lepiej zademonstrować swoje umiejętności językowe stwórz profil w językach jakie są Ci znane.
4. Stopnie naukowe
Bywają pracodawcy, czy stanowiska na których posiadanie odpowiedniego stopnia naukowego jest wymagane, dlatego również o ten element warto uzupełnić Twój profil. Ich pełne nazwy, jak i skróty mogą funkcjonowac jako słowa klucze.
Słowa klucze docelowego stanowiska
5. Tytuł stanowiska docelowego
Tytuł stanowiska jakie targetujesz, wersja, jaka jest używana przez docelowych pracodawców, to ważny zestaw słów kluczowych.
Jeśli masz wątpliwości co do tego, do którym tytułem należy się posłużyć przetestuj oba: „Senior Admistrative Assistant | Coordinator | Executive Assistant”. Obydwie wersje tytułu stanowiska zostaną uwzględnione, więc Twój profil zostanie znaleziony niezależnie od tego, który termin będzie użyty do wyszukiwaniu.
6. Sektor / branża
Określ swoją branżę – aktualną lub docelową w zależności od chęci zainteresowania swoim profilem i Twojej sytuacji.
Słowa klucze Twojego dotychczasowego doświadczenia
7. Tytuł aktualnego stanowiska
Nie musisz używać nazwy stanowiska jakie jest zapisane w Twojej umowie o pracę – to pytanie często słyszę w rozmowach. Użyj takiej nazwy jaka jest zrozumiała dla wszystkich i oddaje to, czym sie zajmujesz.
Jeśli w pracy jesteś okrzyknięty IT Support Ninja możesz trzymac się tej wersji lub zwiekszyć swoje szanse dodając: „IT Support Ninja / Senior IT Support Technician” – oby było adekwatne.
8. Tytuły poprzednich stanowisk
Twoje poprzednie stanowiska są często ważnymi słowami kluczowymi, ponieważ potwierdzają Twoją wiedzę i doświadczenie. Nie wahaj się zmienić i ujednolicić nazwy stanowisk, zaktualizowac ich nazwy pod kątem potencjalnych pracodawców.
9. Twoi klienci oraz kategorie klientów
Wspomnij o tych grupach klientów, którzy potrzebują twoich usług, takich jak np. Sprzedawcy specjalizujący się w sprzedaży detalicznej lub SME (small and medium enterprises / małe i średnie przedsiębiorstwa). O ile nie jest to informacja poufna, zamieszczenie ich nazw może również działac na Twoją korzyść.
10. Aktualny pracodawca
Wpisz nazwę aktualnego pracodawcy, czy klienta w profil jeśli tylko masz na to pozwolenie. Duże marki przyciągają inne duże marki. Nieraz zainteresowanie moim profilem rosło własnie na skutek rozpoznawalnych logo.
11. Poprzedni pracodawcy
Szczególnie jeśli pracowałeś dla znanych i szanowanych firm z Twojej branży, pamiętaj o dołączeniu tych nazw firm, nawet jeśli Twoje doświadczenie w pracy z nimi sięga 10 lat wstecz.
12. Wolontariat
Jesli masz podobne doświadczenia zamieść je na profilu, rozpisz co robiłeś i dla jakiej organizacji. To znów nic innego jak potwierdzenie Twoich umiejętności oraz kolejne źródło słów kluczy!
Słowa klucze dotyczace Twoich umiejętności
13. Umiejętności
Najlepiej skupić się na umiejętnościach najbardziej potrzebnych do pracy docelowej nawet jeśli nie są to te najważniejsze na aktualnym stanowisku.
Według LinkedIn, użytkownicy z wylistowanymi 5-cioma (lub więcej) umiejetnościami otrzymują 33x więcej wiadomości od rekruterów niż pozostali oraz mają o 17x wiecej wizyt na profilu.
14. Licencje, narzędzia i technologie twojej branży
Dodaj odpowiednie licencje (również lata ich posiadania), narzędzia, czy technologie, których używasz, używałeś.
15. Specyficzny dla Twojej branży, czy stanowiska hardware i software, aplikacje
Dołącz oprogramowanie wymagane do stanowiska docelowego, którego używasz lub zostałeś przeszkolony, szczególnie jeśli jest ono unikalne dla Twojej pracy, branży lub zawodu (np. SAP, ASP, FileMaker, Microsoft Office, Microsoft Word).
Dodaj dowolny sprzęt, który może być wymagany do pracy docelowej, jeśli masz doświadczenie z jego użyciem lub zostałeś przeszkolony do jego używania (np. rodzaj komputerów, telefonów, sprzętu do monitoringu szpitalnego).
Uwzględnij narzędzia internetowe i aplikacje, z którymi masz doświadczenie (np. Facebook, LinkedIn, Hootsuite, Google Analytics, AWS, AdWords itp.).
16. Przepisy i regulacje
Jeśli wymagane jest doświadczenie, zrozumienie lub szkolenie w zakresie określonych ustaw lub przepisów dotyczących Twojej pracy docelowej – a ty masz takie kwalifikacje – umieść nazwy tych praw i przepisów. Wykorzystaj ich pełne nazwy jak i ich akronimy.
17. Wyróżnienia, nagrody, patenty
Jeśli byłeś pracownikiem miesiąca, sprzedawcą roku lub otrzymałeś inne wyróżnienie od swojego pracodawcy, klienta pamiętaj o ich uwzględnieniu. Jeśli utworzyłeś coś, co zostało następnie opatentowane, dodaj te terminy do swoich profili w mediach społecznościowych (LinkedIn ma sekcję dotyczącą patentów), używając pełnej nazwy (nazw), opisu bogatego w słowa kluczowe i numeru patentu.
18. Branżowe, zawodowe i / lub techniczne terminy i akronimy
Im więcej akronimów; tym lepiej, o ile są odpowiednie do twojego doświadczenia i edukacji. Uwzględnij ich rozwinięcie, na wypadek gdyby ktoś szukał pełnego terminu.
19. Projekty
Jeśli byłeś zaangażowany w jakieś duże projekty, nazwij je i opisz, podkreślając ich znaczenie dla Twojej docelowej pracy.
Jego nazwa może być opisowa, nieoficjalna. W ten sposób opisałam swój znaczący udział w koordynowaniu projektów finansowania społecznościowego.
20. Publikacje
Jeśli jesteś autorem książek, publikacji, tekstów, które są szczególnie istotne dla danego zawodu lub zawodu, pamiętaj o ich uwzględnieniu.
Podsumowanie
Poświęć chwilę czasu na zindentyfikowanie odpowiednich słów kluczy na Twoim profilu. Sprawdź jak wyglądaja ogłoszenia pracy na stanowiska jakie Cię interesują, porównaj profile z profesjonalistami w Twojej branży lub skontaktuj się ze mną!
Zrób rozeznanie, aby zidentyfikować najlepsze słowa kluczowe. Następnie, odpowiednio, uwzględnij te elementy w swoim profilu LinkedIn, CV, aplikacjach do pracy i innej profesjonalnej obecności online, w zależności od potrzeb.
- NIE wprowadzaj w błąd! Nie oszukuj w swoim CV – nie chodzi o dodawanie sobie doświadczenia, czy umiejetności, a o zwrócenie większej uwagi na te, przyciągające przyszłych pracodawców.
- NIE powtarzaj słów kluczowych bezsensownie. Jest to znane jako „keyword stuffing” (upychanie słów kluczowych), a technologia rozpoznaje je z łatwością i ignoruje te profile. Zatem wpisywanie słów kluczowych jest błędem.
Umieść słowa kluczowe logicznie w treści Twojego profilu. Solidny profil, zawierający opisy każdego ze stanowisk, listujący pracodawców, klientów, daje mnóstwo okazji do naturalnego uwzględnienia słów kluczowych w ciągu semantyczym.
POZWÓL MI DOTRZEĆ DO WIĘKSZEJ LICZBY CZYTELNIKÓW. BĘDĘ WDZIĘCZNA JEŚLI PODZIELISZ SIĘ TYM ARTYKUŁEM
NA LINKEDIN I NA FACEBOOKU.
W razie jakichkolwiek pytań, czy wątpliwości nie wahaj się komentować poniżej, lub skontaktuj się ze mną!