Twoje osobiste SEO. Przeczytaj!

SEO (Search Engine Optimisation) to nic innego jak tworzenie takich treści, które są wyszukiwalne przez wyszukiwarki internetowe. Twoje osobiste SEO pomoże Ci pojawiać się wyżej na liście wyników.

47% pracodawców jest mniej zainteresowanych kontaktem jeśli nie mogą odnaleźć Cię online.

Chcesz wiedzieć więcej? Zajrzyj w ten link.

Wykorzystanie możliwości osobistego SEO (widoczność w wynikach wyszukiwania) przynosi wiele korzyści, w tym:

  • Otrzymywanie ofert pracy bez ubiegania się o pracę.
  • Zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną bez aplikacji.
  • Znajdowanie przez potencjalnych klientów.
  • Ponowne łączenie ze starymi przyjaciółmi i byłymi kolegami.
  • Poszerzanie sieci kontaktów biznesowych.

Obecnie SEO jest najbardziej wykorzystywane w Google i LinkedIn (która jest dominującą profesjonalną siecią społecznościową). Wiedząc to, powinieneś zadbać o budowanie spójnego wizerunku, a zatem zadbać o swoje osobiste SEO w sieciach społecznościowych.

Rekruterzy i pracodawcy są online non-stop

Dostępność Internetu i wielu internetowych platform rekrutacyjnych zapewnia wiele możliwości zarówno dla pracodawców, jak i osób poszukujących pracy. W zależności od tego, jakie stanowiska są otwarte, prowadzone są różne wyszukiwania.

Dlaczego pracodawcy szukają?

Z praktyki mogę powiedzieć, że pracodawcy i rekruterzy korzystają z wyszukiwarek, aby:

  • Znaleźć kandydatów, którzy mogą kwalifikować się do pracy.
  • Sprawdzić osoby, które zaaplikowały na stanowisko – wtedy osobiste SEO ma niemniejsze znaczenie.

To dokładnie taka sama sytuacja, kiedy ty korzystasz z wyszukiwarki, by porównać przedmioty przed dokonaniem zakupu smartfona, książki, samochodu itp.
Podobnie pracodawcy zatrudniający nowych pracowników dokonują dużych inwestycji. Sam proces jest drogi, ale droższy jest “zły zakup” – ktoś, kto wyrządza szkodę lub musi zostać wkrótce zastąpiony. Aby uniknąć dokonywania złego wyboru, pracodawcy badają osoby, które ubiegają się o pracę – dlatego zadbaj o swoje osobiste SEO i widoczność w sieci.

Gdzie pracodawcy szukają?

Opcje wyszukiwania są nieograniczone! Rekruterzy nie tylko przeszukują Google, Bing, czy Yahoo. Pracodawcy szukają również w odpowiednich sieciach społecznościowych, takich jak LinkedIn, Facebook i Twitter. Przeszukują również witryny profesjonalne i udostępniające informacje GitHub, Stackoverflow, Quora i wiele innych, w zależności od konkretnych wymagań. Przeszukiwany jest Meetup, Couchsurfing, DoYouBuzz, Xing, Viadeo, Slideshare i wiele innych…

Sprytni poszukujący pracy dostosowują się do tego nieustannego poszukiwania i uczą się, jak pokonać konkurencję – ludzi, którzy nie zwracają to uwagi.

Jak szukają pracodawcy?

W zależności od powodu wyszukiwania, pracodawcy wyszukują na dwa podstawowe sposoby:

  • Żeby znaleźć tych najlepiej wykwalifikowanych

Kiedy szukają kandydatów wykwalifikowanych na dane stanowisko, rekruterzy posługują się słowami kluczami z samej oferty pracy. Np. jeśli rekruter szuka kogoś ze znajomością platformy Azure Cloud (usługa firmy Microsoft), użyłby tego terminu w słowach kluczowych: “Azure Cloud”. Mógłby również zastosować nazwy stanowisk w wyszukiwaniu: “Azure Specialist”, “Cloud Architect – Microsoft”, “Solution Specialist – Azure Application”

Te wyszukiwania są zwykle wykonywane w Google (lub/ i innej wyszukiwarce), najczęściej na LinkedIn. Często też w systemie ATS (applicant tracking system / system śledzenia aplikacji kandydatów, baza danych).

  • Aby “przebadać” pulę kandydatów, którzy zaaplikowali

Również, kiedy kandydaci aplikują na dane stanowisko rekruterzy sprawdzają kandydatów w sieci – wtedy najczęściej sprawdzają ich wpisując imię i nazwisko, dlatego też spójność Twojego imienia w każdym miejscu w internecie ma takie znaczenie.

Jeśli nic nie kojarzy się z twoim imieniem, możesz być traktowany jako ktoś podejrzany, bez tożsamości w sieci. Te wyszukiwania są zwykle wykonywane przy użyciu Google, LinkedIn, Facebooka, Twittera i innych sieci społecznościowych.

Inteligentne korzystanie z sieci społecznościowych to prosty, łatwy sposób na znalezienie informacji o Tobie, o ile koncentrujesz się na słowach kluczowych, w tym, na swoim nazwisku.

Daj się znaleźć! Buduj osobiste SEO!

Zoptymalizuj zatem swoje profile społecznościowe, CV, aplikacje w taki sposób by dać się znaleźć. Lub więcej, by zostać zauważonym.

Używaj słów kluczy w odpowiednich miejscach

Efektywne SEO (w tym osobiste SEO) nie oznacza, że masz bezmyślnie wciskać słowa klucze w każde możliwe miejsce, ale że używasz ich również w odpowiednim kontekście. Jeśli Twoje SEO jest oczywiste – to… przejrzyj swój profil ponownie.

Załóżmy na przykład, że jesteś kierownikiem projektu IT, który jest ekspertem w zakresie stosowania metodologii agile/ scrum z doświadczeniem w zarządzaniu budżetem projektu, śledzeniem rezultatów i zarządzaniu zmianami w jego zakresie. Praca, o jaką się starasz ma podobny zakres obowiązków, ale celowałaby w większego pracodawcę.

Możesz uzyć SEO w ten sposób:

  • Scrum Master/Agile IT Project Manager, expert at keeping IT projects on time and on budget
  • Scrum Master/Agile IT Project Manager, expert zarządzaniu projektami IT na czas i w budżecie

W swoim CV i aplikacjach zwyczajne wymienianie i powtarzanie słów kluczowych nie byłoby skuteczne. Zamiast tego umieść je zgrabnie w kontekście:

  • Scrum Master / Agile IT Project Manager
  • Zarządzanie budżetem projektu (wymień wymierne osiągnięcia, takie jak największy zarządzany budżet, suma wszystkich budżetów lub średnia budżetów)
  • Zarządzanie zespołem projektowym w celu dostarczenia rezultatów projektu zgodnie z harmonogramem i budżetem (dodaj więcej ilościowych osiągnięć)
  • Zarządzanie projektem w celu spełnienia jego wymagań, koncentrując się na celach projektu, wynikach i terminach (dodaj więcej wymiernych osiągnięć)

W razie potrzeby utwórz podobne listy dla swoich innych stanowisk wraz z osiągnięciami każdego z tych pracodawców, które mogą być dowodem każdego doświadczenia.

Skup się na ogłoszeniu pracy

Kiedy odpowiadasz na określone ogłoszenie, użyj niestandardowego CV lub aplikacji dostosowanych do tego właśnie. Jeśli spróbujesz użyć jednej wersji swojego CV, aby ubiegać się o każde stanowisko, szanse na to, że Ci się uda, są niewielkie, ponieważ możesz nie pominąć właściwe terminy w swojej aplikacji.

Na przykład opis stanowiska może dotyczyć kandydata, który ma doświadczenie jako “kierownik projektu / project manager” i która posiada “certyfikat PMP” (Project Management Professional). Jeśli jesteś kierownikiem projektu z certyfikatem PMP, ale aplikacja zawiera tylko sformułowanie “Project Mgr z Certyfikatem PMP”, twoja aplikacja może zostać niezauważona [“kierownik projektu” vs “project mgr”] i [“Certyfikat PMP” vs “Certyfikatem PMP”].

Gdy budujesz swoje osobiste SEO w mediach społecznościowych, dopasowywanie terminologii do każdego pracodawcy jest niemożliwe, więc najlepiej skupić się na terminach używanych przez docelowych pracodawców lub tych używanych przez większość, jeśli nie masz określonych celów rozwoju, czy zmiany pracy.

Rekruterzy przeszukują internet, w szczególności LinkedIn, systemy ATS i inne media społecznościowe dla wykwalifikowanych kandydatów. Bycie… znajdowalnym jest bardzo ważne.

Unikaj literówek

Choć jakiś czas temu na blogu pojawił się tekst skierowany to rekruterów o tym jak wyszukiwać kandydatów pomimo literówek, to… nie. Po prostu ich unikaj.

Manager – 77,285,056 – Manger – 16,312,439
Engineer – 25,134,791 – Enginer – 46,954
Asystentka – 19,462 – Asystenka – 397
Konsultant – 44,213 – Konsulant – 107

Nie sabotuj zatem swojego własnego SEO i używaj aplikacji sprawdzających pisownię. Zwłaszcza jeśli chodzi o język, który nie jest Twoim pierwszym. Wiem co mówię, Królowa Literówek.

Używaj terminów, jakich mogliby użyć pracodawcy do znalezienia Ciebie.

Szukając kandydatów zakwalifikowanych do pracy, rekruterzy i pracodawcy poszukują zwykle tych samych słów kluczy.

Po uwzględnieniu wyszukiwanych haseł, jest wieksza szansa na znalezienia Twojego właśnie CV.

1. Imię

Pamiętaj by używać jego jednej spójnej wersji we wszystkich możliwych dokumentach. Zdecyduj się na Elę, Tomka, czy Doris i trzymaj się tego.

Używaj tego samego imienia w sieci i spotkaniach networkingowych. Imię to osobiste SEO sensu stricte – bardziej się nie da 🙂 .

Więcej na ten temat znajdziesz pod tym linkiem.

2. Tytuł stanowiska

Ponieważ rekruter najczęściej w pierwszej kolejności wpisuje nazwę stanowiska na jakie rekrutuje, sprytnym byłoby użycie właśnie tego (o ile jest adekwatne) na twoim profilu.
Więc nawet jeśli Twoje stanowisko “w papierach” to “Staff assistant” warto wykorzystać jednak termin, który jest bardziej popularny: “Administrative Assistant” lub nawet “Admin Assistant”.

Staff Assistant – 83,488
Admin Assistant – 248,648
Administrative Assistant – 2,878,278

W tej kwestii bycie oryginalnym nie przynosi tak dobrych rezultatów – dlaczego ktoś miałby wpaść jak nazywa się Twoje stanowisko aktualnie, jeśli celujesz w inne?

3. Umiejetności i narzędzia

Przeanalizuj, w jaki sposób pracodawcy używają różnych terminów w swoich ofertach pracy, tak, by użyć najbardziej odpowiednich terminów dla siebie.

Jeśli chodzi o naszego Administrative Assistant – to osoba, która doskonale posługuje się pakietem “Microsoft Office” – wrzucanie jednak tylko tego słowa klucza nie wystarczy.

MS Office 2,445 ofert pracy
Excel – 12,812 ofert pracy
PowerPoint – 1,976 ofert pracy

Wyniki wskazują, że doprecyzowanie naszych umiejętności może działać na naszą korzyść.

Te dwa narzędzia mogą się przydać w wyciąganiu najczęściej używanych słów kluczy w interesujących nas ogłoszeniach. Nie zalecam polegać na nich w stu procentach, ale oprzeć się również na naszej intuicji, jednak mogą być one zdecydowanie bardzo pomocne.

4. Lokalizacja

Rekruter zazwyczaj szuka kandydatów blisko lokalizacji stanowiska by uniknąć kosztów relokacji w procesie rekrutacji. Często zakłada się, że jeśli kandydat już wcześniej mieszkał w danej lokalizacji, mógłby rozważyć przeprowadzkę. Jeśli interesuje Cię dana lokalizacja, warto zawrzeć to w profilu.
Nie musisz wpisywać swojego pełnego adresu w CV, natomiast notka z miastem, czy kod pocztowy na pewno ułatwią sprawę.

Na zakończenie

Ignorowanie wartości osobistego SEO – zarówno w mediach społecznościowych, jak i aplikacjach o pracę – jest nierozsądnie. Zarządzanie osobistym SEO nie jest celem nie do pokonania. Trzeba czasu i uwagi, żeby wyczuć najlepsze opcje i konfiguracje słów kluczy o jakich mowa, jednak poszukiwanie pracy będzie łatwiejsze i bardziej skuteczne, a zrozumienie SEO jest dziś ważną umiejętnością.

POZWÓL MI DOTRZEĆ DO WIĘKSZEJ LICZBY CZYTELNIKÓW. BĘDĘ WDZIĘCZNA JEŚLI PODZIELISZ SIĘ TYM ARTYKUŁEM  
NA LINKEDIN I NA FACEBOOKU.

W razie jakichkolwiek pytań, czy wątpliwości nie wahaj się komentować poniżej, lub skontaktuj się ze mną!

Zdjęcie główne: zakrzewski.photography

Zainteresowany ? Napisz do mnie kontakt@dorisinsocialmedia.com