Table of contents
Share Post

Zgaduję, że Ty, jak i ja przez długi czas, nie zwracasz dużej uwagi na to jak używasz swojego imienia w mediach społecznościowych, dokumentach, na LinkedIn. 

Dla przyjaciół będziesz Kasią, ale znam Kasię, która w biznesie Kasią pozostaje – nie Katarzyną. Andrzej, nagle jest Andrew na LinkedIn, bo przecież to portal międzynarodowy. Ja sama byłam okrakiem między Doris, którą stałam się w styczniu 2012, a Dorotą, do której chciałam wrócić. 

Czy wiesz, że podróżniczka (dziennikarka, pisarka) Martyna Wojciechowska, to naprawdę Marta Wojciechowska? Johnny Depp, to zawsze Johnny, a nie John. No ok, wymiennie używa nazwiska Jack SparrowTom Bilyeu, twórca Impact Theory, to Tom, a nie Thomas. 

Drobiazg? Zdecydowanie nie! Imię to nasza marka osobista bardziej niż cokolwiek innego. Używając wielu wersji naszego imienia w sieci nie ułatwiasz nikomu odnalezienia Cię. 

Większość z nas wyszukuje się nawzajem w sieci, większość rekruterów zanim skontaktuje kandydata przeszukuje internet w celu jego znalezienia. Jeśli informacje, jakich udzielasz w sieci są niespójne i utrudniają identyfikację odbierasz sobie szansę otwarcia nowych kontaktów. Twoje imię działa na Twoje SEO – im więcej razy pojawia się sieci w podobnym kontekście, tym bardziej jest z Tobą indentyfikowalne.

Niemożliwość odnalezienia Cię w sieci zmniejsza Twoją wiarygodność wobec potencjalnych kontaktów biznesowych. 47% pracodawców jest mniej zainteresowanych kontaktem jeśli nie mogą odnaleźć Cię online.

Notka prasowa CareerBuider z sierpnia 2018 podaje dodatkowo, że ponad 20% pracodawców oczekuje od kandydata widoczności w sieci. 

Twoje imię na LinkedIn – arcyważny element profilu!

Otrzymujesz CV, wizytówkę, ktoś przekazuje Ci czyjeś imię – sprawdzasz w sieci co dana osoba robi – ten obraz powinien być spójny! Po wpisaniu imienia i nazwiska, oraz ewentualnie dodatkowego słowa klucza ta osoba powinna pojawić się na początku listy wyników Twojego wyszukiwania. Ty powinieneś się znaleźć na początku tej listy! 

Jeśli np. rekruter używa np aplikacji Discoverly lub analogicznych, listujących profile społecznościowe na podstawie nazwiska, Twój profil powinien być znajdowalny. 

Tom Bilyeu on LinkedIn. Impact Theory LinkedIn. Discoverly app.
Doris In Social Media. Imię na LinkedIn.

Uwaga! To może równiez ujawnić Twoją aktywność w sieci, więc zerknij na swoje ustawienia prywatności np na Facebooku. ;)

Używanie tego samego imienia w sieci wszędzie jest dziś koniecznością! 

Oczywiście, to nie oznacza, że zmiana nazwiska z panieńskiego na nowe przekreśla całą Twoja karierę. Po prostu bądź konsekwentna – jak zmieniasz, to wszędzie! Od dowodu, po profile online!

Dlaczego Twoje imię na LinkedIn i pozostałych mediach społecznościowych jest tak ważne?

Spójność Twojego imienia, działań w sieci może działać jedynie na Twoją korzyść:

 • Umożliwia innym użytkownikom sieci łatwe odnalezienie Cię.
 • Oddziela Twoją tożsamość online od innych osób, które mają to samo imię jeśli daje łatwy dostęp do Twoich kwalifikacji.
 • Łączy ono klientów, pracodawców i rekruterów z treściami budującymi Twoją wiarygodność, które potwierdzają to, co znajduje się w Twoim CV, czy innym profilu zawodowym.
 • Twoja spójność w sieci buduje tzw. social proof, społeczny dowód słuszności ukazując Twoją aktywność i zaangażowanie w treści online.

Gdzie i kiedy wykorzystać tę spójność?

Wszędzie i przy każdej okazji. Od podania ręki, przez podpis maila, po sieć. 

 • Podanie ręki, pitch, telefon
 • Wizytówki
 • Twoje CV
 • Podpis w mailach
 • Twój profil na LinkedIn, ale też na Goldenline, Pracuj.pl, Doyoubuzz, Viadeo, Xing etc.
 • Twój profesjonalny adres e-mail
 • Twoje imienne badge / naklejki na meetupach i spotkaniach networkingowych
 • Twój profesjonalny blog, wpisy gości i komentarze
 • Twoje profesjonalne działania na Facebooku, Instagramie, Twitterze, Quora, Pinterest, etc.
 • Twoje inne, wszelkie zajęcia zawodowe, online i offline (dla mnie to np. zajęcia z improwizacji musicalowej).

Połącz kropki (te wyżej ;) ) i ułatw innym zidentyfikowanie Cię jako profesjonalisty. 

Ustal swoje imię na LinkedIn i używaj go w sieci. 

LinkedIn jest bardzo często używany w rekrutacji, czy właśnie identyfikacji osób w sieci (korzysta z niego niemal 500 milionów użytkowników!) dlatego wyszukiwarki fają mu pokazując często w pierwszych wynikach wyszukiwania. To tam Twoje imię pracuje najmocniej.

Twoje imię na LinkedIn

To dzięki niemu ludzie znajdują Cię w sieci, łączą informacje z tym co mogą znaleźć o Tobie w sieci (blog, artykuły, dawne dokumenty, profile społecznościowe). Używając jednego imienia pomagasz napotkanym osobom: potencjalnym klientom, rekruterom, pracodawcom namierzyć cię w sieci. 

POZWÓL MI DOTRZEĆ DO WIĘKSZEJ LICZBY CZYTELNIKÓW.    BĘDĘ WDZIĘCZNA JEŚLI PODZIELISZ SIĘ TYM ARTYKUŁEM  
NA LINKEDIN I NA FACEBOOKU.

W razie jakichkolwiek pytań, czy wątpliwości nie wahaj się komentować poniżej, lub skontaktuj się ze mną!

Zdjęcie główne: zakrzewski.photography

Zapisz się do newslettera

Podobne wpisy