Branding w rekrutacji a marka pracodawcy

Marka osobista pracownika jest składową marki firmy. W rzeczywistości, w której otaczają nas loga, sprzedaż, odwoływanie się do wartości, wspominanie o autentyczności na każdym kroku, to, co niesie ze sobą Twoja marka jest szalenie istotne! Tak samo jak istotna jest marka pracodawcy.

To, co marka sobą reprezentuje wpływa jej odbiór przez potencjalnych kandydatów.

Jako pracodawca, wiesz na pewno jaka wartość płynie ze znajdowania i przyciągania odpowiednich ludzi do Twojej firmy. A zatem znalezienie powiązania między Twoją marką a potencjalnymi pracownikami powinno być dla Ciebie nadrzędnym celem.

1. Percepcja Twojej firmy: marka pracodawcy online

Czy wiesz jak Twoja firma jest postrzegana przez potencjalnych kandydatów? Czy Twoi rekruterzy pytają kandydatów o opinię badając rynek? To ważna kwestia do przemyślenia kiedy zarządzasz biznesem. Powinieneś upewnić się, że tak Twoi klienci, jak i kandydaci na stanowiska w Twojej firmie wiedzą kim jesteś i jakimi wartościami się kierujesz. Twoi aktualni pracownicy grają ogromną rolę w rozwijaniu oraz reprezentowaniu kultury, marki, reputacji Twojej firmy.
Postrzegaj swoich aktualnych pracowników jak adwokatów organizacji. Kandydaci wierzą opiniom innych pracowników 3x bardziej niż pracodawcom dzielącym się informacjami o pracy w firmie. (LinkedIn 2016)

2. Candidate experience

Prawie 50% rekruterów uważa, że rekrutacja będzie oparta na marketingu w ciagu najbliższych 5-10 lat. (Jibe)
Koncentracja na podróży kandydata w procesie rekrutacyjnym (candidate experience), zwiekszenie obecności w mediach społecznościowych, umocnienie marki pracodawcy, czy techniki social selling – wszystkie te buzzwords to narzędzia marketingowe, które możesz stosować ulepszając w ten sposób metody pozyskiwania kandydatów.
Ponad 70% kandydatów z miernymi doświadczeniami nt. procesu rekrutacji dzieli się nimi online. Rozumiejąc więc, że rekrutacja to marketing, a marketing buduje markę pracodawcy – jednym z najważniejszych elementów EB jest właśnie candidate experience – doświadczenie i wrażenia kandydata z całego procesu rekrutacji. (CareerArc, 2017)

3. Zakładka kariera na Twojej stronie

Upewnij się, że regularnie aktualizujesz zakładkę Praca / Kariera na stronie internetowej firmy. Dbaj o opisy stanowisk pracy i wykorzystuj wtyczki do udostepniania bieżących ofert pracy w mediach społecznościowych. Oprócz utrzymywania aktualności tej strony regularnie sprawdzaj wszystkie linki, aby upewnić się, że działają poprawnie. Ta konserwacja pokaże potencjalnym kandydatom dbałość firmy o detale.

  • Zoptymalizuj stronę pod kątem SEO.
  • Zwróć uwagę na długość ogłoszeń.
  • Sprawdź, czy język ogłoszeń nie jest nudny.
  • Dostosuj stronę do użycia w telefonie.

Marka pracodawcy to Twój obraz w sieci – nie zapominaj o swojej stronie internetowej!

4. LinkedIn

Istnieje prawie 500 milionów profili LinkedIn. Zastanów się:

  • Czy Twoi pracownicy mają profesjonalne strony LinkedIn?
  • Co mówi o firmie profil LinkedIn Twojej firmy?
  • Czy komentując wypowiadają się profesjonalnie w sposób zgodny z wartościami firmy?

Profesjonalne profile LinkedIn pracowników powinny obejmować ich, doświadczenie zawodowe, stanowiska wskazujące na rozwój, umiejętności czy wykształcenie.

Strona LinkedIn Twojej firmy może być świetnym narzędziem marketingu online; Jest to dobre miejsce do prezentacji informacji o Twojej organizacji (produkty / usługi) oraz promocji targetowanych na konkretnych obserwujących i członków grupy LinkedIn. Pozwoli ci to połączyć się z wykwalifikowanymi osobami na rynku pracy i zlokalizować idealnych kandydatów do Twojej firmy.

Strona LinkedIn Twojej firmy może być świetnym narzędziem marketingu online; jest to dobre miejsce do prezentacji informacji o Twojej organizacji (produkty / usługi) oraz promocji targetowanych na konkretnych obserwujących i członków grupy LinkedIn. Pozwoli ci to połączyć się z wykwalifikowanymi osobami na rynku pracy i zlokalizować idealnych kandydatów do Twojej firmy.

5. Marketing społeczny a marka pracodawcy

Oprócz LinkedIn Twoja firma może wykorzystać inne możliwości mediów społecznościowych do budowania obecności online: Facebook, Instagram, Google+, Twitter, Klout, Youtube i Slideshare to sieci, które jeśli są używane poprawnie, mogą bardzo korzystnie wpłynąć na popularność Twojej organizacji. Zabierając głos na różnych platformach można reprezentować markę i kulturę firmy.

Istnieje wiele zasobów, które mogą wykorzystać osoby poszukujące pracy, aby odkryć niemal wszystko, co muszą wiedzieć, zanim wyrażą zainteresowanie Twoją firmą.

78% poszukujących pracy używa do tego mediów społecznościowych (SHRM, 2016) – Twoja obecność na różnych platformach pomoże Ci zostać zauważonym jako potencjalny pracodawca. Ludzie chcą być częścią firmy z misją; upewnij się, że Ty i Twoi pracownicy wiecie, na czym stoicie i w jaki sposób reprezentujecie to poprzez Wasze działania w sieci.

6. Zbuduj i monitoruj swój profil Glassdoor

Glassdoor to bezpłatna strona poświęcona analizie ofert pracy i karier. Możesz na niej sprawdzić infromacje o rozmowach rekrutacyjnych, pensji etc. Istnieją również polskie strony z podobnymi informacjami jednak mam wiele wątpliwości co do poziomu dyskusji na nich.

Jak powinieneś używać Glassdoor?

  • Monitoruj i odpowiadaj na recenzje.
  • Dodawaj zdjęcia i twórz własne posty, oferując użyteczne i unikalne informacje o Twojej firmie użytkownikom.
  • Zachęcaj obecnych pracowników do wystawiania opinii.

7. Wyróżnij się

Ustal, co odróżnia Twoją firmę od innych firm w tej samej branży, kim jesteś jako marka i co jest Twoją unikalną wartością.Następnie upewnij się, że wszyscy twoi pracownicy mają wzajemne zrozumienie tożsamości Twojej firmy. Każda osoba powiązana z firmą, jest powiązana z każdym produktem lub usługą, które oferujesz.

Rekruterzy i pracownicy są rzecznikami Twojej organizacji.

Rekruterzy zwłaszcza reprezentują markę firmy za każdym razem, gdy działają w jej imieniu. Czy zatem ich marka osobista przedstawia kulturę firmy w pozytywnym świetle? Czy są słowni jeśli chodzi o czas na rozmowę i spotkanie? Czy robią wszystko, aby znaleźć idealne dopasowanie kandydata do stanowiska? Osoby dbające o najwyższą jakoś profesjonalnych kontaktów będą nie tylko wywierać wrażenie warte zapamiętania, ale także budować i podtrzymywać reputację marki.

Słowo na koniec

Istnieje wiele aspektów, które odgrywają ważną rolę w tworzeniu wizerunku pracodawcy. Wymaga ciągłego poświęcenia w czasie, od każdej części, aby zbudować markę, z której chcesz być znany. To z kolei będzie nadal wpływać na jakość osób, które chcesz przyciągnąć do swojego biznesu. 

Jeśli nie przekonują Cię powyższe argumenty, może ten kosztowy będzie skuteczny: koszty zatrudnienia w firmach z silną marka pracodawcy są co najmniej 2 razy niższe

POZWÓL MI DOTRZEĆ DO WIĘKSZEJ LICZBY CZYTELNIKÓW.    BĘDĘ WDZIĘCZNA JEŚLI PODZIELISZ SIĘ TYM ARTYKUŁEM  
NA LINKEDIN I NA FACEBOOKU.

W razie jakichkolwiek pytań, czy wątpliwości nie wahaj się komentować poniżej, lub skontaktuj się ze mną! 

 

Zdjęcie główne: Błażej Marciniak, IG: @marciniak_blaz

Zapisz się do newslettera

Podobne wpisy