Do Over, czyli książka o zmianie kariery

Do Over
Rescue Monday, Reinvent Your Work, and Never Get Stuck

Ta lektura przyszła do mnie przypadkiem. Została mi zasugerowana przez Audible, kiedy słuchałam czegoś zupełnie innego i zupełnie bezmyślnie ją ściągnęłam. Gdy już jestem po przesłuchaniu tego audiobooka znów zastanawiam się, czy przypadki istnieją.

To wspaniała książka pełna motywujących wątków. Jest ubraniem w tematów, o których sama bardzo dużo myślałam podświadomie przygotowując się do wyjazdu do Azji. Jest zbiorem tematów, które opisałam w tym poście, który mówi o rzucaniu pracy w sposób przemyślany.

Audible, Do Over

O książce

Każdy zna wartość konta oszczędnościowego, przydatnego w razie kryzyzsu czy większych problemów. Niewiele jednak osób słyszało o „karierowym koncie oszczędnościowym”, o którym Jon Acuff mówi jak o podstawowym atrybucie profesjonalisty.

Takie konto oszczędnościowe to zbiór aktywów, które gromadzisz w miarę rozwoju kariery, co zapewnia stabilność na wypadek zmian związanych z pracą. A zmiany zawsze następują!

Każdy potrzebuje karierowego konta oszczędnościowego, bo jego sytuacja zawodowa prędzej czy później zmieni się. Nie musi być to zmiana tak duża jak wejście Ubera w rynek taksówkarski, ale zmiana w jakiejś formie na pewno nastąpi.

Jon Acuff

Zmiany w karierze mogą nadejść z zewnątrz: zwolnienie, ciekawa oferta pracy. Albo mogą pochodzić z wnętrza, gdy zdajesz sobie sprawę, że chcesz wejść na inną ścieżkę.

Acuff wymienia cztery obszary inwestycji, które ilustruje jako bardzo proste równanie:

Konto oszczędnościowe = Relacje + Umiejętności + Charakter + Pęd

Acuff podkreśla wielokrotnie jak konieczne jest tworzenie sieci kontaktów, uczenie się nowych umiejętności, zgłębianie własnych zainteresowań i posiadanie silnej etyki pracy lub tego, co Acuff nazywa zgiełkiem, zrywem, pędem lub po prostu hustle. Jeśli brakuje jednego z nich, konto oszczędnościowe nie jest kompletne.

Jeśli masz relacje, umiejętności i charakter, ale brakuje ci pędu, to możesz skończyć jako zespół jednego utworu. Zatrzymasz się w fazie poczatkowej… czegokolwiek.

Jeśli z drugiej strony brakuje Ci odpowiednich relacji, możesz utknąć: masz potencjał, ale nie jesteś w stanie sam zrealizować planu. W takiej sytuacji brakuje Ci inspiracji, popchnięcia, kwestionowania pomysłów i przestrzeni na burze mózgów.

Najważniejsze jest, aby rozwinąć wszystkie te elementy, by w każdej chwili móc dalej rozwijać swoją karierę. Niezależnie od czasu, sytuacji, czy stanu Twojego konta.

„Zawsze są fale kariery – dobrze przygotowani je wykorzystują. Źle przygotowani są przez nie podtapiani”.

Audiobook

Książka jest czytana przez autora fajnym, dynamicznym językiem. Były momenty, że musiałam cofnąć, żeby zrozumieć o co chodzi 🙂 , ale to kwestia mojego angielskiego i przyzwyczajenia się do akcentu.

Na koniec

Nie ma niczego, z czym nie zgodziłabym się w tej książce. Nie bez przyczyny pielęgnuję swoje CV od 16 roku życia, zdecydowałam się na prace w rekrutacji, popieram każdą formę networkingu. Właśnie takie działania przygotowują nas na mniej oczekiwane zmiany. Właśnie dlatego uważam, że mądre wykorzystanie mediów społecznościowych ma sens ZANIM zaczniemy ich potrzebować do umocnienia swojego wizerunku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zainteresowany ? Napisz do mnie kontakt@dorisinsocialmedia.com