Jak skompletowanie 8 stempli promocyjnych na 10 stemplowej ulotce może być łatwiejsze? Jak zmienić podejście do sprzątania? Jak wpłynąć zachowanie klientów? Czemu auto-manipulacja przynosi efekty?
Na te i więcej pytań odpowiada książka “Switch”, która wciągnęła mnie od pierwszych akapitów!
Bracia Heath sprawdzają, dlaczego ludziom często trudno jest zmienić swoje zachowanie oraz jak, rozumiejąc działanie umysłu, można znaleźć sposoby, które tę zmianę ułatwiają.
Dzięki badaniom naukowym i anegdotom “Switch” zapewnia proste, ale skuteczne narzędzia do wprowadzania zmian w sobie, społecznościach, organizacjach.
Metoda:
Książka opiera się na, często wykorzystywanej w psychologii, metaforze słonia i jeźdźca. Choć z początku to odniesienie wydaje się mocno „staromodne”, to ogromnie pomaga w zrozumieniu całości, ubieraniu opisywanych sytuacji i eksperymentów w zrozumiałe schematy.
Według skryptu każda zmiana może zostać podzielona na trzy etapy lub przy wprowadzaniu takowej możemy naciskać na ten, który najbardziej zawodzi, nie zapominając jednak o pozostałych.

Wyznacz kierunek
1. Znajdź jasne strony!
Zamiast próbować naprawić to, co nie działa, znajdź te sytuacje, kiedy wszystko działa, jak trzeba i staraj się je powielać:
Sprzedawcy nie dogadują się z analitykami? A jakie są płaszczyzny, w których znajdują wspólny język?
2. Spisz kluczowe zmiany zachowań.
Chcesz odżywiać się zdrowiej? Może zacznij od jednego jabłka dziennie.
Zamiast posługiwać się ogólnikami, wyznacz konkretną zmianę w działaniu.
3. Wskaż konkretny kierunek.
Dzięki wprowadzeniu zmian na LinkedIn będziesz skuteczniejsza, vs. zdobędziesz 3 nowych klientów w ciągu miesiąca. Konkret!
Zmotywuj słonia
1. Znajdź uczucie, które towarzyszy zmianie!
Twoi deweloperzy nie znoszą wprowadzać zmian w aplikacjach, które stworzyli? Twierdzą, że testerzy są półgłówkami. Pokaż im, jak wyglądają testy, kto je robi i dlaczego ładny guzik jest nieznajdowalny w apce.
2. Skurcz zmianę :)
Nie znosisz sprzątać całego mieszkania? Spróbuj posprzątać codziennie po 4-5 minut. Ze stoperem.
3. Doceniaj swoich ludzi!
Pokaż im, że każda próba zmiany, każdy wysiłek jest doceniony. Nie wahaj się nadawać życzliwe tożsamości Twoim ludziom: zespół wynalazców vs. team projektowy. :)
Ukształtuj ścieżkę
1. Wpłyń na okoliczności!
Może nikt nie kupuje na stronie, bo droga do zakupu jest zawiła? Może ankiety nie są wypełniane, bo przerażają liczbą pytań? Ktoś twierdzi, że jesteś zdystansowana, bo nigdy nie włączasz kamery na spotkaniach?
Być może niewielka zmiana będzie miała wpływ na pozytywne zachowania: ułatwianie zakupu do 2 kliknięć, uproszczenie pytań, włączenie kamery…
2. Zbuduj nawyki.
Kto nie słyszał o habit trackerach? Najprostsze narzędzie do budowania nawyku, w którym możesz odhaczać swoje postępy. Np. czytanie co rano, spacer po obiedzie, krótki raport na koniec pracy (vs. godzina w piątek po południu).
3. Pokaż, że Twoja społeczność (Ekipa!) już to robi.
Zachowanie jest zaraźliwe i pozwala na jego łatwiejsze rozprzestrzenianie się. ”Wszyscy to robią”, “80% Twoich sąsiadów już odłącza komputer z prądu na noc”, “Project Managerowie z działu sprzedaży już wprowadzili zmianę”.
Obiecuję, że przeczytanie książki da Ci nieporównywalnie więcej kontekstu niż przykłady powyżej. Bardzo, bardzo, bardzo zachęcam!
Dla kogo?
Książkowe przykłady opisują sytuacje, których bohaterowie są nauczycielami, managerami czy pracownikami szpitala. Sami autorzy, to konsultanci i trenerzy. Doradzali takim firmom jak Microsoft czy Nike.
A teraz doradzają nam, jak z powodzeniem dokonywać zmian w naszym domu, w pracy i w życiu.
Niezależnie od skali zmiany, książka jest dla każdego, kto przymierza się do jej wprowadzenia.
Dodatkowo, logując się na landing page’u książki otrzymasz dostęp do dodatkowych materiałów:

Książka braci Heath została wydana również w języku polskim pod tytułem “Pstryk!”