Table of contents
Share Post

Leadership Strategy and Tactics – Field Manual

Wtórując autorowi: to nie książka, to podręcznik. Dobrze spisane kompendium doświadczeń byłego oficera marynarki wojennej, który w precyzyjny sposób przekłada sytuacje z frontu na kontekst organizacji. To lektura dla wszystkich, którzy mają do czynienia z zachowaniami hierarchicznymi na każdym poziomie: szef – podwładni, zespół-manager, manager-manager etc.

Jocko Willink uczy, jak wykorzystać umiejętności dobrze funkcjonującego zespołu Navy SEAL i zastosować je w miejscu pracy.

Dowiesz się o praktykach takich jak Extreme Ownership i dlaczego pokora jest lepsza niż arogancja. Te wskazówki pomogą ci zostawić swoje ego u drzwi i pamiętać, że sukces Twojego zespołu powinien zawsze poprzedzać sukces osobisty!

Jak większość, ta książka była zakupiona na Book Depository.

Uniwersalne zasady.

„Tym, co sprawia, że ​​przywództwo jest tak trudne, jest kontakt z ludźmi. A ludzie są szaleni.” mówi Jocko. Naciska na umiejętność słuchania i obserwacji, na empatię i nastawienie na triumf zespołu. Nie jednostki.

Przytacza wiele wspomnień, z których możemy wyciągnąć tak wielofunkcyjne zasady jak:

  • Kluczowe zasady przywództwa to pokora i gotowość do zbierania łusek.
  • Prowadź, cały czas wzmacniając swój zespół, dając mu prawo do wzięcia odpowiedzialności za działanie.
  • Przywódź, podejmując decyzje iteracyjnie i powstrzymaj się od podejmowania decyzji samemu.
  • Zawsze kwestionuj swoje ego i naucz się udzielać reprymendy.
  • Dobra komunikacja to wyważona pochwała, jasne wytyczne i ograniczone plotki.

Choć zdaję sobie sprawę, że powyższe mogą brzmieć enigmatycznie, to napełnienie głowy tą książką pozwoli Ci zrozumieć więcej, lepiej i intensywniej.

Szczerze?

Osoba, z którą współpracuje, próbowała mnie przekonać do Jocko Willink’a podsyłając podcasty – bez sukcesu. Sposób mówienia, dynamika, głos jak z amerykańskich filmów przytłoczyły mnie.

Spróbowaliśmy inaczej: chwyciłam książkę i to był strzał w 10! Jestem jej wielką fanką.

Język jest prosty, precyzyjny, niezawoalowany. Czuć, że jest napisany mocno żołnierskim językiem, ale to miła zmiana w kontraście do książki, po której się spodziewałam tego samego na próżno.

Dla kogo.

Uważam, że książki nt. przywództwa, które ostatnio odkrywam, powinny być czytane na każdym poziomie hierarchii w organizacji. W Leadership Strategy and Tactics szalenie pozytywnie zaskoczyło mnie, że Jocko mówił o zachowaniach hierarchicznych w każdym możliwym kierunku: w dół, w górę i w poziomie. Z tego też powodu uważam, że książka wcale nie jest tylko dla liderów. Raczej dla każdej proaktywnej osoby w firmie. :)

Zapisz się do newslettera