Dlaczego niektóre zespoły mają znacznie lepsze wyniki niż inne? Jak budować grupy, które płynnie ze sobą współpracują i działają jak pojedynczy umysł? Odpowiedź leży w kulturze organizacyjnej.
Daniel Coyle ujawnia sekrety najlepszych zespołów na świecie – od Pixar przez Google po US Navy SEAL. Opisuje trzy kluczowe zasady budowania silnych zespołów! Wymienia:
- SYGNAŁY PRZYNALEŻNOŚCI
- POCZUCIE BEZPIECZEŃSTWA
- CELOWOŚĆ W DZIAŁANIU
Każda z zasad jest opisana w książce w wyjątkowo przystępny sposób, poparta świetnymi, zapadającymi w pamięć przykładami. Książka pokazuje, że spójna kultura organizacyjna umożliwia zespołom osiąganie wyników wykraczających daleko poza sumę indywidualnych możliwości. Silne kultury są tworzone przez określony zestaw umiejętności, których można się nauczyć i ćwiczyć.
Kilka anegdot, które chwyciły moją uwagę:
- Kiedy do organizacji dołącza nowa osoba, jej mózg bardzo szybko podejmuje decyzję czy dołączyć do grupy, czy też nie. Kultury, które odniosły sukces, wykorzystują te momenty progowe, aby wysyłać silne wskazówki przynależności i wprowadzać poczucie ciągłej wspólnoty i harmonii współpracy zarówno dla obecnych, jak i przybywających członków zespołu.
- Pracownik, który dołączył do Pixara na stanowisko baristy, bardzo szybko mógł usłyszeć, jak bardzo jest ważny w procesie tworzenia całego filmu. Jak jego praca ma wpływ na dzień tych, którzy z nim pracują, się zacznie. „You are the filmmaker now.„
- „Spieprzyłxm to” to, według Coyle’a, jedna z najważniejszych rzeczy, które lider może powiedzieć. Dzielenie się wrażliwością z pozycji lidera podnosi poczucie bezpieczeństwa w grupie.
- Pokaż, swoją omylność. To, że możesz być w błędzie, obawiasz się przyszłości czy zakładasz, że ktoś inny może mieć więcej racji może, nie tylko pozwolić na to, że zespół się otworzy, ale i zachęcić zespół do zaangażowania się w podejmowane decyzje.
- Najlepsze zespoły wysyłają jasne, powtarzające się sygnały, które określają oczekiwania dotyczące otwartości, dawania feedbacku i współpracy.
- Gregg Popovich, trenując NBA, stawiał m.in. na jasne komunikaty: Przekazuję Ci te komentarze, ponieważ mamy w tym zespole bardzo wysokie oczekiwania co do współpracy i wiem, że możesz je osiągnąć.
- Jesteś częścią tego zespołu.
- Ta grupa jest wyjątkowa i mamy tu bardzo wysokie standardy.
- Wierzę, że możesz je spełnić.
- Te komunikaty budują silny podświadomy obraz: To bezpieczne miejsce, gdzie warto się wysilić.
- Komunikacja Popovich’a opierała się na trzech sygnałach przynależności:
- Osobiste, bliskie sygnały (język ciała, atencja, zachowania, które pokazują: Dbam o Ciebie.)
- Feedbacku (bezwzględny coaching i krytyka, które przekazują: Mamy tu wysokie standardy.)
- Perspektywa z lotu ptaka (konwersacje na temat polityki, historii, jedzenia, które mówią: Życie to nie tylko koszykówka.)
- Gregg Popovich, trenując NBA, stawiał m.in. na jasne komunikaty: Przekazuję Ci te komentarze, ponieważ mamy w tym zespole bardzo wysokie oczekiwania co do współpracy i wiem, że możesz je osiągnąć.
Zarówno książka, jak i liczne podcasty z udziałem Daniel’a Coyle’a przedstawiają podejście do tematu kultury organizacyjnej w szalenie interesujący sposób. W mojej głowie wygenerowałam mnóstwo obrazów i doświadczeń, które pozwoliły mi krytycznie lub z jeszcze większym podziwem spojrzeć na pracę z moimi managerami.
To lektura dla tych, którzy:
- Są liderem w organizacji i chcieliby mieć realny wpływ na jej kulturę;
- Są pracownikiem organizacji i nie boją się podejmować działań ulepszających jej kulturę;
- Widzą przestrzeń do pracy nad kulturą organizacyjną firmy;
- Są zaciekawieni tematem.
- Naprawdę uważam, że dla wszystkich. Jestem nią zachwycona.