Facebook to „prywatne” medium społecznościowe
Zastanawiające jest jednak, że na tym prywatnym medim społecznościowym mamy dostęp do tylu radośnie nieukrytych danych.
Parę lat temu odkrywałam na Facebook historie cudzej szefowej, która w pracy była później ze względu na poranne prywatne spotkanie. Takie spotkanie może mieć miejsce, ale pracownicy nie powinni go widzieć. Dla dobra ogółu o tę prywatność w mediach społecznościowych powinno się dbać.
Widzimy jednak, że kolejni użytkownicy ujawniają swoje stanowisko pracy, często podpinając stronę pracodawcy pod swój profil.
Poniżej przykładowa lista Project Managerów z Warszawy – lista absolutnie publiczna:

Link
Wyszukiwanie semantyczne
Mówi się, że po zmianie języka na amerykański
angielski na Facebooku działa tzw. wyszukiwanie semantyczne, graph search. „Mówi się”, bo pomimo, że przeczytałam na ten temat niejeden artykuł (przykład1, przykład2, przykład3), to nigdy takie wyszukiwanie nie przyniosło mi oczekiwanych rezultatów.
W tym samym czasie Boolean Search na Facebooku nie działa i choćby były to komendy podstawowe czy zaawansowane to tutaj na niewiele się zdadzą.
Co zatem z tym wyszukiwaniem kandydatów na Facebooku?
Postuję i czekam
Post and pray to NIE REKRUTACJA NA FACEBOOKU. To bierne oczekiwanie na wyniki! Piszę o tym dlatego, ze niestety w trakcie rozmów kwalifikacyjnych do firmy właśnie tak mniej więcej brzmiała odpowiedź na pytanie o użycie Facebooka w rekrutacji.
– Jak Panie używała platformy do rekrutacji?
– No, wklejałam posty na grupach…
Grupy na Facebooku
Ani nasi znajomi, ani rodzina nie chcieliby, żebyśmy uskuteczniając swoje rekrutacje wrzucali posty na naszą prywatną Facebookową ścianę, dlatego z pomocą przychodzą nam grupy!
W każdym kraju są ich dziesiątki – odpowiadające albo branży, albo lokalizacji np.:
- Praca w HR (tylko oferty pracy)
- Wirtualna Asystentka oraz Asystentka – praktyczna wiedza i oferty pracy
- Remote Jobs IT – zdalny programista – zlecenia i oferty pracy
- Robota w EB
- Praca w Łodzi / Jobs in Lodz
- Praca we Wrocławiu – oferty pracy
- Recruitment Open Community Polska – grupa dla rekruterów, z której można się niemało nauczyć, zawierająca sporo ofert pracy
Ponadto:
W każdej z powyższych grup i w wielu, wielu innych analogicznych możecie szukać i prosić o polecenia kandydatów STOSUJĄC SIĘ DO WEWNĘTRZNYCH ZASAD GRUPY, ich znaczników i regulaminu.
W niektórych z nich możecie „zapostować” atrakcyjnie wyglądające ogłoszenie pracy (polecam Canva do zbudowania grafiki), ale w każdej sugeruję przeszukanie użytkowników pod kątem stanowiska jakie chcecie zapełnić.
Aplikacja do szukania kandydatów na Facebooku – Intelligence Search
Aplikacja Intelligence Search dla Google Chrome stworzona przez Shane’a McCuskera, wykorzystująca jawne dane użytkowników na Facebook – dlatego też jest darmowa. Choć aplikacja miewa swoje kryzysy i czasem zwyczajnie nie działa, to po chwili wszystko wraca do normy, a autor wydaje się wprowadzać poprawki regularnie.
Po zainstalowaniu aplikacji w wyszukiwarce Google Chrome możemy wybrać filtry wyszukiwania kandydatów. Choć aplikacja pozwala przeszukać również LinkedIn i Twitter, to jednak do tych platform są lepsze narzędzia niż to stworzone przez McCuscera.

Możemy wyszukać kandydatów mieszkających aktualnie lub kiedyś w danej lokalizacji, pracujących w przeszłości (lecz nie teraz), aktualnie lub kiedykolwiek na danym stanowisku lub w danej firmie. Możemy wyszukać osób będących członkami danej grupy i mieszkających w danym mieście.
Co więcej, w kontekście rekrutacji diversity możemy wybrać płeć kandydatów lub próbować wyszukać ich po wieku.Wyszukiwanie względem liczby wiosen jest o tyle mało skutecznie, że wielu użytkowników oznacza miesiąc i dzień urodzin, natomiast nie chwali się już rokiem :)
Rekrutacja z Facebook Search
Strona znacznie bardziej skomplikowana, ale może sie przysłużyć do wyszukania informacji o konkretnym użytkowniku jeśli znamy jego Facebook ID.

Kontakt z kandydatem na Facebooku
- Możesz wykorzystać Twój ZADBANY, PROFESJONALNY prywatny profil – rekomendowana opcja. Pamiętaj, że możesz ukryć swoje zdjęcia jako prywatne, uporządkować informacje. Twój profil, to Twoja marka osobista.
- Możesz stworzyć dodatkowy profil na Facebooku, wypielęgnować go, urealistycznić, podpiąć Twój profesjonalny adres mail, ale musisz mieć na uwadze, że Facebook ma prawo go skasować w dowolnym momencie uznając za nieprawdziwy.
- Upewnij się, że pracodawca pozwala na wykorzystanie nazwy jego firmy w takim kontakcie – swego czasu Apple mi tego zabraniał.
- Pamiętaj, że Facebook jest cały czas uznawany za prywatną sieć społecznościową i mimo, że kandydat ma dużo informacji publicznych możesz się spotkać z niemiłymi odpowiedziami na Twoje wiadomości.
- Jakkolwiek używasz Facebooka w rekrutacji – nie spamuj! Facebook może Cię zablokować.
- Pamiętaj, że zawsze możesz sprawdzić tego samego kandydata na LinkedIn i sprawdzić, czy nie ma tam jego maila.
Podsumowanie
- Jeśli rekrutujesz rekrutera, który w ramach innowacji w sourcingu wykorzystuje Facebook, to polecam upewnić się w jakim stopniu to robi – z autopsji wiem, że niestety kończy się na powieszeniu ogłoszenia w grupach.
- Podane narzędzia działają póki informacje na FB są publiczne. Zmiana algorytmów FB również czasami zachwiewa skuteczność wymienionych aplikacji.
Czy używasz Facebooka w rekrutacji? Jakie są jego funkcjonalności, które są dla Ciebie najskuteczniejsze?
W razie jakichkolwiek pytań, czy wątpliwości nie wahaj się komentować poniżej, lub skontaktuj się ze mną!