Choć termin brzmi bardzo specjalistycznie, to dotyczy prostego pojęcia operatorów logicznych, które pozwalają na precyzyjne wydanie komendy wyszukiwarce internetowej i uszczegółowienie naszych potrzeb. To z kolei, pozwala na uzyskanie bardziej adekwatnych wyników. Dzięki umiejętności zastosowania operatorów Boolean możemy przestać oglądać się na ograniczenia LinkedIn i wyszukiwać kandydatów na platformie lub spoza niej.
Warto pamiętać, że wyszukiwarki uczą się naszych zapytań i poleceń. Po wpisaniu hasła “Włochy” w Google dla różnych użytkowników wynik będzie inny. Ktoś, kto często używa wyszukiwarek tanich lotów otrzyma w wynikach oferty last minute, inna osoba przepis na pizzę, a kolejna dane historyczne. Umiejętność wpisania odpowiednich komend jest zatem wyjątkowo ważna, by nie zamknąć się w bańce własnych przyzwyczajeń.
Podstawy Boolean Search
Cudzysłów
„to jest przykład” – wyszukiwanie konkretnej frazy.
Przy wyszukiwaniu dokładnych wyrażeń więcej niż jednego wyrazu należy używać cudzysłowu, w celu otrzymania konkretnych wyników.
Na przykład: „Dyrektor podatkowy” pokaże tylko „Dyrektora podatkowego”. Jeśli wyszukiwałeś Dyrektora Podatkowego bez cudzysłowu, w niektórych wyszukiwarkach, podzieli on słowa Dyrektor i Podatek i podświetli je jako odpowiednie dopasowania nawet gdy nie jest wymienione jako dokładne wyrażenie.
Google automatycznie przechwytuje wiele wyszukiwanych haseł, więc jeśli szukasz managera, otrzymasz również wyniki dotyczące “managementu”, zarządzania – nawet jeśli Ci na tym nie zależy. Jeśli umieścisz cudzysłowy na pojedynczym słowie w Google, to pominie on funkcję automatycznego zgadywania synonimów i zwróci wyniki tylko z konkretnym słowem.
Operator logiczny AND
„business developer” AND “niemiecki” AND praca – zawężenie listy wyników.
Załóżmy zatem, że na stanowisko do IBM wyszukujemy aktualnie business developera ze znajomością niemieckiego. Podstawowe słowa klucze, które wykorzystamy w wyszukiwaniu to „business developer” oraz “niemiecki”.
Istnieją więc dwa zbiory: zbiór stron zawierających słowo „business developer” (tu, zbiór B) i zbiór wszystkich stron zawierających słowo „niemiecki” (tu, zbiór B). Nas interesuje jedynie zbiór zawierający oba te słowa:
Operatora AND możemy użyć przeszukując dowolnie wybraną bazę kandydatów, czy bazę danych. Zatem poprawna komenda wyszukania na LinkedIn to: “business developer” AND “niemiecki”.
Operator logiczny OR
„programista Java” OR „Java developer” – rozszerzenie listy wyników.
Operator OR będzie miał działanie poszerzające nasze wyniki. W związku z tym, że za język LinkedIn przyjęty jest język angielski, to będzie to jedno z zastosowań OR. Szukając konsultanta, zdecydowanie dobrym krokiem będzie uzupełnienie wyszukiwania o słowo “consultant”, programista – developer, księgowy – księgowa – accountant itd.
Załóżmy zatem, że osoby na stanowisko Java Developer.
Do takiego zapytania posłużymy się operatorem OR. Wyniki wyszukiwania uwzględnią wszystkie strony zawierające przynajmniej jedno z użytych słów kluczy.
Zatem nasze komendy to:
“programista Java” OR “Java developer”
księgowy OR księgowa OR accountant
Polecenie może być też kombinowane z operatorem AND w matematyczny sposób uprzywilejowując nawiasy:
(“programista” OR “developer”) AND Java
Ten sam operator może zostać użyty nie tylko na LinkedIn, ale również w Google. Jak już zostało wspomniane Google sam podaje wyniki w oparciu nie tylko o samo słowo klucz, ale również jego różne lub inne słowa z tej samej rodziny. Szukając więc zwrotu “project manager” uzyskamy również wyniki pod kątem takich tytułów stanowisk jak “operations manager”, “project coordinator”, “business manager” i inne.
Operator logiczny NOT
„C++ developer” NOT senior – zawężanie wyników wyszukiwania.
Bywa, że wyszukując informacji łatwiej nam wyeliminować poszczególne słowa klucze z wyszukiwania, służy to zawężeniu wyników. Operator NOT użyty w przykładzie wyszukiwania developera pozwoli nam uszczuplić wyniki o osoby które zajmowały takie stanowisko w przeszłości, jednak dziś zarządzają zespołem. Dzięki NOT możemy usunąć takie rezultaty wyszukiwania, które są nam zbędne.
Zatem: developer NOT senior lub też developer NOT manager
Wyszukując w Google zamiast NOT użyjemy minusa, a więc poprawna kwerenda wyglądać będzie tak:
Zatem: developer -senior lub też developer -manager
Boolean search
Połączmy wszystkie operatory w całość, którą możemy dowolnie manipulować i zmieniać:
(“programista” OR “developer”) AND Java -senior
Sprytnie ułożone polecenie Boolean pozwoli nam na dokładniejsze określenie wyników na LinkedIn, ale możemy przeszukać LinkedIn poza nim!
POZWÓL MI DOTRZEĆ DO WIĘKSZEJ LICZBY CZYTELNIKÓW. BĘDĘ WDZIĘCZNA JEŚLI PODZIELISZ SIĘ TYM ARTYKUŁEM
NA LINKEDIN I NA FACEBOOKU.
W razie jakichkolwiek pytań, czy wątpliwości nie wahaj się komentować poniżej, lub skontaktuj się ze mną!