Wiesz już na pewno, że LinkedIn do fantastyczna platforma zarówno do szukania pracy, kontaktu z rekruterami jak i do rozbudowywania swojej biznesowej sieci kontaktów. Jesteś leaderem, CxO – możesz dawać świetny przykład ambasadorom swojej marki. Jesteś specjalistką w swojej branży (prawniczej, graficznej, nieruchomościowej) daj się znaleźć i zapraszać do projektów.
Od kilkunastu do kilkudziesięciu minut może zająć Ci wprowadzenie podstawowych zmian na profilu, by poprawić jego widoczność w wynikach wyszukiwania.
Zobacz wpis 👉 Twoje osobiste SEO
1. URL & dane
URL
Czy wiesz, że możesz zmienić link do swojego profilu?

Zamień zatem enigmatyczne www.linkedin.com/in/anna-nowak-3768623wb83/ na spersonalizowany link! Spójrz na poniższe przykłądy: www.linkedin.com/in/dorisinsocialmedia/, www.linkedin.com/in/łukaszchmurskiadwokat/ etc.
Po co personalizować URL? Mój link pojawia się w stopce mojego maila, zaktualizowanego CV – nie zawsze tekst może być ukrytym łączem i wtedy przydaje się w poprawionej formie.
Dane
Zastanów się o ile łatwiej byłoby Cię skontaktować, gdybyś nie ukrywała swojego służbowego maila? Jakże więcej rekruterów by do Ciebie zadzwoniło, gdyby Twój numer telefonu był jawny? Na pewno umieszczenie linku do Twojej strony internetowej, również uprościłoby początek współpracy.

2. Zdjęcie profilowe i tło
Zdjęcie profilowe
Oba mogą sprawić, że Twój profil zapadnie innym w pamięci. Zadbaj by zdjęcia były profesjonalne: bez kapeluszy, okularów, wyciętych osób etc. Jednocześnie nie muszą być super poważne. ;) Od tego LinkedIn odszedł jakieś 5 lat temu :)
A zatem zaktualizuj zdjęcie profilowe – niech będzie frontem do klienta, odbiorcy, niech podnosi lubialność, wywołuje reakcje.
Publiczne zdjęcie profilowe o 21 razy zwiększa liczbę wejść na profil!
Zobacz wpis 👉 Zdjęcie profilowe
Video profilowe
LinkedIn wprowadził możliwość zapisania „pod” swoim zdjęciem również 30-sekundowego video. Możesz na tym nagraniu przemówić do swojego odbiorcy: opowiedzieć o usłudze klientowi, pokazać portfolio lub zaprezentować się rekruterom!
- Wejdź w aplikację LinkedIn
- Zajrzyj na swój profil
- Kliknij zdjęcie profilowe
- Wgraj 30 sekund swojej treści (ja swoje zedytowałam w aplikacji CapCut, polecam Ci dodać napisy)
- Wybierz 3 sekundy zajawki
Zdjęcie w tle
Uzupełnij swoje cover photo zdjęciem z informacją, która dopełni Twój profil: logo firmy, fotografia charakterystyczna dla branży,
Zobacz wpis 👉 Jak zrobić swoje zdjęcie w tle?
3. Nagłówek
Nagłówek to ta krótka fraza tuż pod Twoim imieniem. Ta część profilu, ma najwyższy wskaźnik indeksowania SEO na LinkedIn.
Spraw, by Twój osobisty nagłówek na profilu LinkedIn był krótki, łatwy do zidentyfikowania, ale wyróżniający się np. doklejonym do niego przymiotnikiem. Pamiętaj, że przecież jest on widoczny, kiedy komentujesz inne wpisy zaraz pod Twoim imieniem.
Przed zmianą:
Po poprawkach w nagłówku:
Wspólnik Zarządzający, ASI, ZASI, Bridge Alfa, PFR, NewConnect, Przejęcia, Prawnik
Fundusze Inwestycyjne ASI ◾ ZASI ◾ Bridge Alfa ◾ PFR ◾ NewConnect ◾ M&A ◾ Prawnik & Wspólnik Zarządzający
„Wiceprezes ds. Sprzedaży w Xyz” (Twoja obecna firma)*
*Xyz nie stanie się wyszukiwanym hasłem na profilu, podczas gdy inne słowa kluczowe (rozwój produktu, sprzedaży, Cloud, wzrost przychodów) przyciągają więcej ruchu.
„Sprzedaż VP. Wzrost przychodów w rozwiązaniach technologicznych Cloud. Rozwój produktu i sprzedaż” (Twoja obecna pozycja z większą ilością słów kluczowych dodanych do pełniejszego wyjaśnienia)

4. Sekcja Informacje profilu LinkedIn
W zależności od celu Twojego profilu LinkedIn podsumowanie może sprzedawać, prezentować umiejętności, streszczać karierę – niech będzie osobiste.
Masz tu 2 tysiące znaków do wykorzystania!
Twoja sekcja Informacje może być szalenie kolorowa!

Może też być skupiona na tekście, ale zapewnij odbiorcy przestrzeń w akapitach i call to action – zachętę do kontaktu:

5. Doświadczenie
Dostosuj opis doświadczenia do celu, jaki chcesz osiągnąć zakładając swój profil – szukanie pracy, szukanie klientów. Zaprezentuj umiejętności lub napomknij o produktach. Pamiętaj o słowach kluczach charakterystycznych dla Twojej ekspertyzy.
6. Projekty, certyfikaty, osiągnięcia
Pomimo że LinkedIn znacznie graniczył przestrzeń tych sekcji, to nadal świadczą one o Twoich dodatkowych przedsięwzięciach oraz są dodatkowym źródłem słów kluczy.
Możesz zrobić listę swoich dodatkowych zajęć, wolontariatów, projektów, które pokażą wachlarz Twoich kompetencji. Jeśli w trakcie budowania doświadczenia, zdobyłaś_eś kolejne certyfikaty, czy licencje, to również jest miejsce na ich umieszczenie.
7. Wykształcenie
Wylistuj uczelnie, na które uczęszczałeś. LinkedIn, również na podstawie ukończonych szkół, sugeruje nam innych użytkowników do dodania do kontaktów.
8. Umiejętności i potwierdzenia
Wybierz te najbardziej adekwatne do Twojego zawodowego celu. Choć LinkedIn daje Ci możliwość wymienienia 60 kompetencji, ogranicz się do ich minimalnej liczby – nie każdy prawnik musi być znajdowany po słowie kluczu takim jak np. Power Point :)

Dodatkowo na profilu LinkedIn w tej części znajdziesz możliwość przystąpienia do Quizu – jest to opcja zarezerwowana przede wszystkim dla umiejętności z branży IT.
Zobacz wpis 👉 Umiejętności na LinkedIn
9. Rekomendacje
Ocena Twoich kompetencji zawodowych widziana oczami klientów, czy współpracowników pomoże innym zrozumieć, za co jesteś doceniany, jakie są twoje najlepsze cechy. Twój profil LinkedIn stanie się bardziej kompletny.
Pomyśl o swoim LinkedIn jak o tzw. landing page’u – właśnie na takiej stronie masz najczęściej krótki opis o mnie sekcja Informacje), zajawkę produktów (Twoje doświadczenie i kompetencje) oraz opinie, czyli Rekomendacje!
Sprawdź, czy na Twoim profilu widnieje co najmniej 5 rekomendacji, udziel kilku, bo pokazać co doceniasz we współpracy z innymi.
10. Networking i komunikacja na LinkedIn
Traktuj LinkedIn jak trwające spotkanie networkingowe: stanie pod ścianą czy nawet rozdawanie wizytówek na niewiele się zdadzą jeśli nie zaangażujesz się w rozmowę.
Komentuj i podejmuj dyskusje
To najlepszy sposób, by docenić internetowego twórcę. W porównaniu do samej reakcji (polubienia), czy podzielenia się wpisem to komentarze wywołują najwięcej ruchu na LinkedIn: 1. twórca zostaje doceniony, 2. algorytm LinkedIn dostaje sygnał, że wpis jest wartościowy i pokazuje go większej liczbie użytkowników, 3. Twoje nazwisko i nagłówek pojawiają się w sieci.
Udostępniaj treści
Najlepszym sposobem na budowanie marki eksperta będzie udostępnianie merytorycznych wpisów (3000 znaków) lub artykułów blogowych, które tę ekspertyzę potwierdzają.