W obliczu zmian rynkowych i zawirowań na rynku pracy postanowiłam odświeżyć temat i stworzyć wpis, który może nie jednej osobie pomóc

Szukasz pracy? Chcesz zmienić branżę? Potrzebny Ci dokument, o który proszą w załączniku, ponieważ, a nie ma opcji wklejenia linku do LinkedIn? 

Jak napisać CV? Czy zdjęcie w CV jest potrzebne? Ile stron powinien mieć dokument aplikacyjny? Czy hobby w CV jest istotne? Jaką zachować kolejność?

Papier czy technologia?

Pomimo osobistych preferencji i ku budowaniu marki osobistej na LinkedIn, gdzie poza opisem doświadczenia możemy dzielić się wiedzą, czy zdobywać rekomendacje, nadal uważam, że świetnie przygotowane curriculum vitae to jeden z podstawowych dokumentów w procesie rekrutacji. 

CV może przybierać różne formy! Od dokumentów tekstowych, przez rozmaite tabele, CV przygotowane graficznie np. w prostym programie Canva, CV artystyczne świadczące o znajomości Photoshopa czy Illustratora, aż po przykład z 2014:

CV na świecie. 

CV na świecie różnią się, tak jak mogą różnić się CV wymagane w firmach. 

Jedne z nich proszą o CV bez zdjęcia, kolejne przekazując CV do kolejnych etapów starają się, by rozróżnienie płci było niemożliwe. W Afryce CV ma średnio 15 stron i jest wypełnione po brzegi. Strona tytułowa to zdjęcie w rozmiarze A5, kolejne mogą zawierać wykaz ocen ze studiów. W Wielkiej Brytanii czy USA odradza się załączanie zdjęcia czy detali osobistych (stan cywilny, data urodzenia). W Niemczech ceni się poziom edukacji czy znajomość języków, więc takie informacje mogą wychodzić na bliższy plan. Zdarza się, że firmy przesyłają formularze do wypełnienia. 

Długość CV

Być może słyszałaś, że Twój dokument aplikacyjny nie powinien przekraczać jednej strony, ale czy wyobrażasz sobie osobę z 20-letnim doświadczeniem zmieszczone na jednym A4? Można, ale po co pisać czcionką ósemką? :) Przejrzyste, dwustronicowe CV będzie jak najbardziej poprawne. 

Czcionka w CV

Sugerowałabym zdecydowanie się na jedną i jak najbardziej klasyczną (np. Arial, Lato). Niech będzie czytelna i nie wymaga od rekrutera czy potencjalnego pracodawcy wyciągania z szuflady maszynki do łamania szyfru. Śmiało możesz pogrubić najważniejszy tekst lub zmniejszyć / zwiększyć czcionkę dla np. nazwania sekcji. 

Napisałam dokument i co dalej?

CV jest rewelacyjne, dostosowane do pracodawcy, podrasowane pod konkretne stanowisko. Sprawdziłam wpisany adres mailowy i telefon, poprawiłam literówki (polecam aplikację Language Tool), mogę zapisać plik: CV.pdf

Stop! Wracamy do etapu nazywania CV, który z Twojej strony może okazać się wyrazem empatii w stosunku do rekrutera, który plików nazwanych “CV” ma pod ręką nie jeden. Najlepsza możliwa nazwa to prawdopodobnie imie_nazwisko_cv. Warianty: cv_kopia, cvupdate, cvnowe2019 pozostaw w swoim folderze. 

Czas wysłać maila do odpowiedniej firmy lub załączyć wiadomość do formularza (zakładam, że używasz adresu, i taki jest w dokumencie, który jest możliwie biznesowy – maile spamowe jak: ewcia86 @ op.pl, piotrek2 @ gmail.com pozostawiamy dla spamu).

Zazwyczaj w takiej wiadomości zamieszczałam kilka zdań, np.:

Szanowni Państwo, 

Piszę w związku z ogłoszeniem na portalu ___ na stanowisko ___ w Państwa firmie.

Chcę kontynuować rozwój zawodowy w Państwa firmie, ponieważ ___ . Posiadam długoletnie doświadczenie na podobnym stanowisku, gdzie ___

Dołączam dokumenty aplikacyjne przygotowane dla Państwa firmy.

Pozdrawiam, XYZ

Co umieścić w CV?

Dane osobowe

W tej części powinny się znaleźć poprawnie wpisane:

  • Imię, nazwisko
  • Adres mailowy
  • Numer telefonu
  • Opcjonalnie: Link do LinkedIn

Z chwilą, kiedy większość komunikacji stała się elektroniczna, Twój dokładny adres zamieszkania nie jest już potrzebny (o ile pracodawca nie wymaga inaczej), jednocześnie informacje nt. Twojego wieku czy stanu cywilnego powinny nie mieć znaczenia w procesie rekrutacji. 

Dane kontaktowe wpisz w takim miejscu, by odbiorca nie musiał się ich doszukiwać w dokumencie. 

Notatka, cel zawodowy

Nie jest najbardziej popularna w polskich wersjach CV, ale przyrzekam, że jeśli jest krótka i precyzyjna, to ułatwia ocenę Twojego profilu. Wystarczy, że w jednym, dwóch zdaniach napiszesz, o jakie stanowisko się ubiegasz lub jaki jest Twój cel zawodowy. 

Przykłady:

Mam ponad 3-letnie doświadczenie w skutecznej realizacji kampanii marketingowych i planowaniu efektywnej komunikacji online.

Jestem doświadczonym Managerem Sprzedaży. Relacje z kluczowym klientem są dla mnie równie ważne, co relacje z członkami prowadzonego zespołu. Poszukuję nowych wyzwań zawodowych.

Jestem studentką ostatniego roku Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Warszawskim w trybie zaocznym. Aplikuję na staż w Państwa agencji, jednocześnie oferując swoją dokładność, proaktywność i wiedzę zdobytą w ramach zajęć na specjalizacji Nowe Media.

To mikro wersja opisu na LinkedIn. 

Doświadczenie zawodowe

Kiedy masz wiele lat doświadczenia, pamiętaj, że nie musisz szczegółowo opisywać każdego zadania, które należało do Twoich obowiązków w każdym z miejsc pracy. Skup się na tych 5-7 punktach, które są kartą przetargową do następnego stanowiska z ostatnich 5-7 lat. 

Pamiętaj, że sama nazwa stanowiska może okazać się niewystarczająca do zobrazowania Twoich kompetencji.

Opisując, zwłaszcza, ostatnie obowiązki, możesz posłużyć się opisem upragnionego stanowiska jak kompasem. Co już robiłeś, co jest wymagane. W czym masz doświadczenie, co jest atutem w miejscu, w którym chcesz pracować. Wyeksponuj fakt, że wiesz, w jakim kierunku chcesz się rozwijać i już podjęłaś działania.

Kiedy startujesz na ścieżce zawodowej i szukasz pierwszej pracy w zawodzie, nie wahaj się w tym miejscu wymienić doświadczenia w kole naukowym, ciekawych projektach, lub nawet przenieść tę sekcję poniżej części wykształcenie, które tym razem, ma być argumentem do zatrudnienia. 

Wykształcenie

Jeśli już nie pamiętasz, w którym roku skończyłaś studia, to może dobry znak, żeby nie rozpisywać się w tej części. ;)

Nazwa uczelni, kierunek oraz tytuł naukowy i data jego uzyskania powinny wystarczyć. W zależności od branży, ta część może mieć różne znaczenie. Osobiście jestem przekonana, że to doświadczenie uczy nas pracy zawodowej, a nie studia. 

Jeśli nadal się uczysz, to warto w CV zaznaczyć w jakim trybie odbywasz naukę czy studiujesz. Tryb wieczorowy, czy zaoczny nie będzie kolidował z pracą w równym stopniu, co tryb dzienny.

Informacje dodatkowe

Certyfikaty

Możesz zamieścić w CV wszelkie uzyskane dodatkowe certyfikaty, które mogą mieć znaczenie w procesie rekrutacji. W zależności od ich ważności doklej je do sekcji Doświadczenie, Wykształcenie, lub osobnej. 

Certyfikat nurkowy PADI może być istotny dla pilota wycieczek, ale mniej dla przyszłego Social Media Managera w łódzkim biurze. Dla SMM, który miałby pracować mobilnie z Malezji, znów przestaje być zaawansowanym hobby, a może liczyć się jako superkompetencja do robienia zdjęć pod wodą. 

Języki obce

W zależności od stanowiska może być to element CV bardziej lub mniej wyeksponowany. Najważniejsze to wylistować języki, którymi się posługujesz i realistycznie ocenić ich poziom w skali Rady Europy (A1-C2).

Warto przygotować swoje CV w wersji angielskiej. Dzięki globalizacji wielu managerów, czyli często osoby decydujące o przyjęciu nas do firmy, nie przebywa w Polsce i nie mówi w tym języku, a nasze CV musi zostać przesłane również do nich. Drugi argument z takim CV, to fakt, że już ono jest testem naszej znajomości języka. 

Pamiętaj, żeby w wersji angielskiej swojego curriculum vitae wpisać też polski. :)

Zainteresowania, hobby

Pisz o nim, jeśli jest konkretne i prawdziwe! Jestem przekonana, że nasze pasje i zajęcia przekładają się na naszą pracę, często jej jakość i naszą efektywność. Wielokrotnie zagadywanie kandydatów o ich pasje pozwalało im się rozluźnić – zaintryguj rekrutera. Zdarzyło mi się wielokrotnie przeciągnąć rozmowę kwalifikacyjną o te dodatkowe pasjonujące wątki, które pokazywały rozmówcę w nowym świetle. 

Klauzula o przetwarzaniu danych

Element CV, który może Cię zdyskwalifikować w procesie rekrutacji przez przeoczenie. Zwróć uwagę czy Twoje CV zawiera aktualny zapis:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).

A jeśli używasz krótszej wersji, to czy za każdym razem zmieniasz nazwę firmy: 

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez (nazwa firmy) w celu prowadzenia rekrutacji na aplikowane przeze mnie stanowisko.

Zdarza się, że pracodawcy proszą o wpisanie zgody na przetwarzanie danych (RODO) wg swojego przykładu lub zaznaczenie jej w podanym formularzu. 

Pamiętaj, żeby wkleić odpowiednią formułkę na obu stronach CV. Dlaczego? Jeśli Twoje dwustronicowe CV, pomimo wszelkich zaleceń zostanie wydrukowane, Twoje dane są na pierwszej jego stronie, a zgoda na ostatniej, to… no zresztą pewnie wyczuwasz brak logiki. :)

Kolorowe sny

CV to dokument zawierający skrócony opis Twojego doświadczenia zawodowego, to Twoja wizytówka, Twój bilet do nowych wyzwań. Nie ma idealnego! :)

Widziałam CV, które były napisane czarną, drobną czcionką, ale przykuły moją uwagę. Były też dopieszczone i kolorowe, ale z kilkoma literówkami. Żółte CV kojarzyły się z zawiścią, pastelowo różowe z brakiem powagi. Innego dnia podobne, zatrzymywały mój wzrok! 

Po drugiej stronie zawsze stoi Człowiek, który ogląda wiele CV dziennie, więc chyba najważniejsze, żeby CV było czytelne i schludne. :)

Dziś zdecydowanie doradzam, żeby poza wysyłaniem CV namierzać rekruterów bezpośrednio na LinkedIn. Kiedy Twój profil jest uzupełniony i jasno z niego wynika, jak chcesz się rozwijać, możesz śmiało do nich pisać. Przyciągnij uwagę na platformie. Może taka miła zaczepka sprawi, że dasz się zapamiętać. 

Dlaczego tak przekonuję do LinkedIn?

Ponieważ poza częścią typowo opisową, możecie się tam wykazać wiedzą (wpisy & artykuły), sposobem komunikacji (komentarze & wpisy) i choćby pokazać, za co się Was ceni, czy co Wy cenicie w innych (rekomendacje).

Jeśli czujesz, że ten tekst może przydać się osobie, która przygotowuje się do zmiany lub komuś w trakcie poszukiwań, podeślij jej go śmiało! Dbajmy o siebie!

Mam nadzieję, że ułatwi pracę nad własnym dokumentem :)

The form you have selected does not exist.

Przypięte instastory znajdziesz pod tym linkiem.

Fot. Marta Zając-Krysiak

Zapisz się do newslettera

Podobne wpisy