Spis treści
Podziel się

Znasz te chwile, kiedy dostajesz np. urzędowy formularz, jakiego nie znałeś wcześniej i więcej czasu zajmuje Ci znalezienie informacji, gdzie co wpisać, niż samo wypełnienie? Albo kiedy z dnia na dzień zmienia się organizacja ruchu uczęszczanej przez Ciebie trasy i nagle nie wiesz co dalej?

Tak samo czuje się rekruter, gdy zobaczy “kreatywne” CV. Jedne są kreatywne w designie, układzie, grafice – spoko. Inne były kreatywne w ujęciu dość ironicznym. To typ dokumentu, którego zrozumienie chwilę zajmuje, bo dowolne informacje, daty są umieszczane w miejscach w zupełnie, wydaje się, przypadkowych.

Kilkanaście sekund

Rekruter spędza na obejrzeniu CV kilka, może kilkanaście sekund, żeby wyłapać słowa klucze, czy podstawowe informacje – warto zatem nie traktować tego dokumentu „po mascoszemu”, ale skupić się i dobrze napisać CV. O ile nie mówimy tu o resume zawodów kreatywnych: grafik, dekorator gdzie zdecydowanie możemy sobie pozwolić na graficzne szaleństwo z racji branży, to trzymałabym się standardowych wytycznych i utrzymała zalecaną kolejność podawania informacji.  

W zakładce “Do pobrania” znajdziesz przewodnik, szablon CV,

który z pewnością się przyda w tym temacie.

W tym poście skupiam się na samej kolejności a nie tyle na zawartości tych elementów, więc proszę o czekanie na kolejne posty lub zadawanie pytań w komentarzach!

No to jedziemy na wzór CV zupełnie klasycznego:
  1. Dane osobowe
  2. Doświadczenie zawodowe
  3. Edukacja
  4. Informacje dodatkowe:
    1. Certyfikaty
    2. Języki obce
    3. Hobby
  5. Klauzula CV o przetwarzaniu danych (na każdej stronie)

Zarówno doświadczenie zawodowe jak i ukończone szkoły powinny być podane w kolejności chronologicznej od najbardziej aktualnych do tych najbardziej oddalonych w czasie.

Najpierw przedstawiamy swoje doświadczenie zawodowo – to często ono jest najbardziej adekwatne do tego, co chcemy dalej robić w swojej karierze, to ono właśnie przykuje najbardziej i najszybciej uwagę rekruterów.

Opisz obowiązki, które są najbardziej przydatne na stanowisku, w które “celujesz”. Tu też kolejność ma znaczenie. Taka lista nie powinna przekraczać 5-7 punktów z założeniem, że na ostatni rekruter może w ogóle nie zwrócić uwagi.

Wyjątek

Wyjątkiem jest sytuacja pierwszej pracy lub zmiany branży.

Jeśli jesteś absolwentem z doświadczeniem zawodowym za barem, czy jako baby-sitter i nie jest to domena w jakiej chcesz się spełniać zawodowo, lub jeśli chcesz zmienić branżę i specjalnie pod tym kątem ukończyłeś dodatkową szkołę, zdecydowanie rozważyłabym inną niż powyższa kolejność.

Po krótkim wstępie pod Twoim nazwiskiem (kim jesteś, co robisz, w jakim kierunku chcesz się rozwijać) przejdź do sekcji edukacja, a następnie do doświadczenia.

Musisz pokierować sposobem myślenia rekrutera o Twojej kandydaturze, a skoro wiesz, że czytamy od lewej do prawej i od góry do dołu, to już spore ułatwienie.

Co o tym myślisz? A może, jeśli np jesteś rekruterem, to znasz jakieś ekstremalne przypadki? Zapraszam do zapytań pod postem :)

Zdjęcie: Błażej Marciniak Edycja: ja

Foto główne: zakrzewski.photography

Zapisz się do newslettera