Czym jest social selling?

Social selling to sztuka wykorzystania osobistych kontaktów biznesowych i interakcji z klientami w celu przekształcenia tych interakcji w sprzedaż. Social selling może zachodzić na platformach społecznościowych takich, jak LinkedIn, Facebook, Instagram, ale także offline. Spotkania networkingowe są tego najlepszym przykładem.

Odróżniając się od tradycyjnego marketingu, social selling stawia na relacje i dzielenie się informacjami, proponowanie rozwiązań bez sprzedawania “siebie” i “swoich usług” jako takich.

Taka zmiana w promocji swoich usług bierze się między innymi z ciągle rosnących możliwości interakcji z klientami i usługobiorcami: komentarze w mediach społecznościowych, czy na blogach, współpraca w grupach na Facebook czy LinkedIn, wiele spotkań networkigowych.

Jak zacząć social selling?

Zadbaj o swoją markę osobistą

Kiedy Ty nie ustalisz swojej silnej marki osobistej i obecności w sieci nikt inny nie będzie miał szansy zorientować się na czym polega Twoja ekspertyza. Zadbaj o markę online i offline – bądź łatwy do zidentyfikowania. Przemyśl swój wizerunek i spraw, żeby był spójny: od wartości jakimi się kierujesz, przez zaktualizowane zdjęcie na LinkedIn, po aktualne logo na wizytówce i w sieci.

Zidentyfikuj swoich odbiorców

Pierwszym krokiem w uwzględnieniu sprzedaży społecznej w marketingu jest określenie, kim są docelowi odbiorcy, oraz wszystkich miejsc, w których spędzają czas online. Na przykład, jeśli twoja grupa docelowa składa się z millenialsów, rozważ zaangażowanie ich na Instagramie lub Snapchacie. Jeśli twoja publiczność to specjaliści IT, spójrz głębiej na kanały takie jak LinkedIn lub Twitter, a może nawet GitHub czy Stackoverflow. Jeśli tytuły stanowisk Twoich klientów zaczynają się od Head of… lub kończą na …Director – LinkedIn jest miejscem, które powinieneś znać od podszewki.

Udostępniaj cenne treści

Przed podjęciem współpracy z Tobą konsumenci chcą wiedzieć, że nie tylko chcesz sprzedawać, ale że znasz się na swojej branży. Możesz zbudować to zaufanie, udostępniając treści, które są adekwatne do potrzeb, dostarczają wartości i pozycjonują Cię jako eksperta w swojej dziedzinie.

W tym tekście znajdziesz pomysły na wpisy na LinkedIn: tutaj.

Postaw na zaangażowanie

Zamieszczanie wartościowych treści, to poczatek zaangażowania, ale dopiero odpowiedź z zewnątrz jest tym, na czym Ci zależy.

Zwróć uwagę na sytuacje, gdy zauważysz, że ktoś często lubi, udostępnia lub komentuje twoją treść. Oznacza to zainteresowanie tym, co masz do powiedzenia, co może sprawić, że takie osoby będą bardziej skłonne do zakupu w przyszłości.

Zmierz co możesz i powtarzaj działania

Jak możesz stwierdzić, czy twoje wysiłki związane z social selling się opłacają? Skonfiguruj system pomiarowy, który najlepiej odpowiada Twoim celom biznesowym i sprzedażowym. Pomiaru można dokonać śledząc konwersje, które przekształciły się w przychód, zauważając obserwatora i wzrost zaangażowania w porównaniu ze sprzedażą, lub cokolwiek innego, co ma sens dla Twoich potrzeb.

Na zakończenie

Social selling to nic innego jak nadanie terminu i nazwy temu, co od zawsze robiliśmy na spotkaniach networkingowych spontanicznie: pokazywaliśmy siebie w najlepszym świetle by ostatecznie móc wymienić się usługami, zawiązać biznes lub sprzedać produkt. 

Zdjęcie:

unsplash-logoNik MacMillan
Zainteresowany ? Napisz do mnie kontakt@dorisinsocialmedia.com