Wielokrotnie słyszałam, że LinkedIn to platforma do pisania CV lub taka, która nadaje się wyłącznie do biznesu i środowisk korporacyjnych. A to nieprawda!
Jak artysta skorzysta z profesjonalnego profilu na LinkedIn?
„Przecież mam konto na Facebooku, Instagramie.” „Co powinnam udostępniać na LinkedIn?” „Ale powinienem tam robić to samo co w innych mediach społecznościowych?”
Każda platforma ma swój powód istnienia, swój cel i założenia. Każda z nich ma swoją publiczność i charakterystyczne dla niej zachowania, dlatego powtarzanie schematów z innych mediów nie będzie najlepszym pomysłem. Artysta nie powinien o LinkedIn myśleć jak o kolejnym portfolio, ale platformie do komunikacji.
Taka komunikacja nie musi, w tym wypadku, oznaczać sprzedaży prac, ale kontakt z innymi artystami, galeriami czy przedstawicielami galerii, kuratorami sztuki, z osobami, które pracują w marketingu i mogłyby wykorzystać projekty kreatywne. To o czym myślę, to wykorzystanie sztuki w biznesie, np. kastomizacja ubrań, wykorzystanie sztuki na otwarciu choćby nowego, prestiżowego sklepu meblowego itp. Na LinkedIn można znaleźć przedsiębiorców, którzy budując aplikacje, platformy czy rozwijając swoje przedsięwzięcia mogą z artystami współpracować!
Kroki do skutecznego profilu na LinkedIn
Zaktualizuj swój profil
Jak każdy inny profil na LinkedIn, Twój powinien być dopracowany! Od zdjęć, przez nagłówek, po bio, w którym możesz rozpisać Twoje ambicje, plany, przedstawić swoje projekty.
Wpis, który może Cię zainteresować: Podstawy LinkedIn.
Zdjęcie powinno przedstawiać Twoją sylwetkę od pasa w górę lub twarz (min 60% zdjęcia) na najlepiej jasnym tle. Oczywiście możesz zaprezentować się na tle własnych prac, ale niech nie będą one głównym elementem zdjęcia. LinkedIn tworzą ludzie i w przeciwieństwie do Instagrama, gdzie możesz zaprezentować swoje prace, na LinkedIn najlepiej bedzie zobaczyć Ciebie. Wykorzystaj zdjęcie w tle do dodania kontekstu czy nawet danych kontaktowych.
Wpis, który może Cię zainteresować: Zdjęcie w tle na LinkedIn.
Twój one-liner, nagłówek, to 120 znaków, który możesz wykorzystać do określenia tego, czym się zajmujesz, jaka jest Twoja branża.
Z kolei Podsumowaniu na LinkedIn możesz nadać bardziej osobisty charakter, opisać historię Twojej sztuki, inspiracje lub to, czego szukasz na platformie.
Uzupełnij profil o media: możesz dołączyć media różnych formatów od pdfów po wideo, a w ten sposób możesz dać zajawkę do swojego portfolio.
Nie zapomnij o opisaniu swojego doświadczenia czy wykształcenia na LinkedIn, co nada profilowi wiarygodności.
Nawiązuj znajomości
Personalizuj zaproszenia do kontaktu! To pierwszy moment, kiedy nawiązujesz relację, nie oczekuj od innych, że zgadną dlaczego zapraszasz ich do swojej sieci połączeń. Masz 300 znaków do wykorzystania, a krótka notatka:
Cześć, jestem rękodzielnikiem. Moje prace opierają się na wykorzystaniu materiałów pozostałych z uszycia skórzanych toreb innych twórców. Jeśli temat Cię zaintrygował zapraszam do odwiedzenia mojego portfolio na stronie: xyz.com Zapraszam też do pozostania w kontakcie na okazję przyszłych projektów.
Dzień dobry,
Widziałam na Pani profilu informację o wernisażu, w którym w przyszłości chętnie wzięłabym udział. Zapraszam do pozostania w kontakcie na LinkedIn, jednocześnie zachęcam do odwiedzenia strony z moim portfolio: www.yxz.com
Pozdrawiam,
Niepisana netykieta LinkedIn nie narzuca formy zwracania się do użytkowników, więc to od Twojego wyczucia zależy czy użyjesz formy „na Ty” czy „na pan/pani”.
Odpowiadaj na zaproszenia nawiązania nowych połączeń spersonalizowaną wiadomością. Nie kolekcjonuj połączeń, ale traktuj je relacyjnie!
Używaj rekomendowanych przez LinkedIn połączeń
W miarę częstszego używania LinkedIn, algorytm zacznie podpowiadać Ci osoby do kontaktu. Nie ignoruj tych podpowiedzi zwłaszcza na etapie rozwijania swojej sieci połączeń.
To prawdopodobnie ułatwi Ci dotarcie do osób pracujących w muzeach, galeriach sztuki, organizacjach, o których prawdopodobnie nie miałaś pojęcia. :) Pamiętaj, żeby jednak nie dodawać tych połączeń automatycznie, ale przejrzeć ich profile i zaprosić do kontaktu tych, którzy mogą być użyteczną relacją.
Łącząc się z wartościowymi dla Ciebie profilami, LinkedIn będzie się uczył Twoich zachowań i podpowiadał coraz lepiej.
Udzielaj się
Zwłaszcza na etapie rozwijania swojego profilu sprawdzanie tego, co dzieje się na Twoim LinkedIn feed, czyli na stronie głównej może być super istotnym elementem Twoich działań.
Nie zapominaj o Tworzeniu własnych wpisów czy choćby komentowaniu postów swojej branży. Pamiętaj, że to nie Twoje polubienie zostanie zauważone, ale właśnie komentarz, który jest opatrzony Twoim imieniem i, co najważniejsze, nagłówkiem!
Wpis, który może Cię zainteresować: Pomysły na wpisy na LinkedIn
Możesz zaplanować serię swoich postów i na przykład w każdy poniedziałek dzielić się swoimi pracami – najlepiej na każdej ze swoich platform społecznościowych – dla spójności. Z kolei innego dnia, czy co dwa tygodnie możesz opisać przypadek, kiedy sztuka została wykorzystana w biznesie.
Dziel się wiedzą, inspiruj, intryguj i zachęcaj do kontaktu!
Pisz artykuły
Jeśli jesteś autorem bloga, bierzesz udział w wystawie, chcesz opowiedzieć jak tworzysz swoje prace – napisz artykuł na ten temat, zamieść go na LinkedIn i uzupełnij zdjęciami! Nic prostszego. Artykuł może budować Twoją ekspertyzę, świadczyć o profesjonalizmie, reklamować wydarzenie. Może być uzupełniony o linki, wideo czy zdjęcia.
Skorzystaj z tego!
Jak widzisz, LinkedIn nie musi być jedynie przestrzenią dla zawodów stricte korporacyjnych, ale może służyć jako platforma dla tych którzy zajmują się ulotną sztuką, która tez musi zarabiać. ;)
Z pewnością warto sprawdzić, co na LinkedIn robi Twoja branża:
Daj znać jak Ty używasz LinkedIn albo czy zgadzasz się ze mną! Czekam na Twoją opinię :)
Zdjęcie z Pexels