Archetypy są nieodzowną częścią strategii marketingowych! Kojarzysz reklamy Skittles, albo MnMs? Kolorowe groszki dojone z żyrafy, albo te psocące w kuchni. Może przypominasz sobie słynne „Siedzę na koniu” z logiem Old Spice w tle.
To duże marki, powiesz, co archetypy mają do marki osobistej?! Przypomnij sobie komunikację prof. Bralczyk albo Kuby Wojewódzkiego! To marki osobiste oparte na Błaźnie oraz Mędrcu. Każdy w innej proporcji. :)
Na Instagramie Archetypem Błazna fantastycznie posługuje się @podrozodbyta , @lili.antoniak.
Mędrzec kojarzy nam się z brodatym starcem, erudytą. Kimś, kto, używając mądrych słów, opierając się o dane i wspierając doświadczeniem wyjaśnia nam świat. Dla którego dezinformacja, to zło w czystej postaci.
Archetypowy mędrzec na Instagramie pewnie chętnie podzieli się wiedzą, będzie edukatorem, kimś, kogo pewnie znajdziemy pod #merytorycznyinstagram. Możesz sprawdzić treści na kontach: @aniamaluje, @odnova.psycholog, @flowspeakdynamics.
Również na LinkedIn mędrzec będzie zaznaczał swoje dążenie do prawdy, szukał dowodów i wykazywał się ekspertyzą: Rafał Cupiał, Radek Czahajda.
Początek archetypów:
Archetypy – zaczął o nich mówić Carl Jung, gdy badając swoich pacjentów, ich sny i podświadomość zauważył, że posługują się pewnymi wzorcami: np. matka występowała przeważnie jako opiekunka, żywicielka. Typowy obraz bohatera, to mężczyzna, człowiek-bóg, który pokonuje wszelkie zło, jak również wszystkie rodzaje wrogów, smoków, demonów. Mędrzec, to uosobienie mądrości i duchowy przewodnik… itd.
Archetypów w komunikacji biznesowej czy komunikowaniu marki osobistej online może być nieskończenie wiele, możemy mieszać je w różnym natężeniu tworząc unikalne zestawienia.
M. Pearson, M. Mark w swojej Książce The hero & the Outlaw wyróżniają 12 archetypów, którymi dziś najczęściej posługujemy się w marketingu, a co za tym idzie w komunikacji marki.
Dlaczego archetypy ułatwiają budowanie spójnej marki osobistej?
Dają nam wytyczne, którymi możemy się kierować, są kompasem naszej komunikacji. Marka, której produkty czy usługi są drogie prawdopodobnie może nie powinna uciekać się do komunikacji w archetypie Towarzysza, który komunikuje: „Jesteśmy tacy sami, zróbmy to razem. Obawiam się odrzucenia i wrogości.”
Marka, która chce motywować i wołać do działania w archetypie Bohatera (Michale Jordan, Nike, the Marines Snickers) może mieć kłopot ze zmiękczeniem komunikacji jak Niewinny (Dove, Nivea, Disney).
Kiedy komunikujesz spójnie zdobywasz większe zaufanie klientów, którzy wiedzą już czego się po Tobie spodziewać, np.:
- Opiekun, będzie prowadził Cię za rękę, motywacja jego działania jest wsparcie, docenianie (Anna Dymna, Diana, Johnson&Johnson).
- Władca szybko zakomunikuje Ci własne zasady, kierując się uzusem: „Wszystko, albo nic.” Motywacją archetypowego Władcy może być status i sukces (Boss, Rolex, IBM, Donald Trump).
- Po marce Towarzysza możemy spodziewać się np. niższych cen i większej relacyjności (Decathlon, Julia Roberts) niż po Odkrywcy, który będzie oferował inne doświadczenia w pogoni za wolnością (North Face, Starbucks, Martyna Wojciechowska, @globstory) .
- Buntownik pokaże nam jak dbać o swoje, przetrze drogi nie obracając się za siebie. To archetyp wykorzystywany przez marki, które mają kiepski wpływ na środowisko czy zdrowie (marki papierosów, Stohr) lub nieustannie podważają status quo (Harley Davidson, Jurek Owsiak, Maciej Maleńczuk, Miley Cyrus, @doktorania, Grzegorz Miecznikowski).
Przykład wykorzystania archetypu marki osobistej:
Jeśli mówię o LinkedIn w archetypie Mędrca, podając ciekawostki i niuanse moi klienci wiedzą, czego spodziewać się na płatnych webinarzach czy szkoleniach. Znajdą bogaty zestaw treści na Instagramie, LinkedIn, czy w ebooku.
Załóżmy, że jako trenerka LinkedIn komunikuję się Opiekunem:
nie obawiaj się, zbudujemy Twój profil razem, będziesz mieć pewność, że jestem z Tobą na każdym kroku na pewno poczuje się pewnie jeśli dopiero w trakcie szkolenia zakomunikuję jej swoje twarde zasady?
Pracuję z tymi, którzy nie boją się wyzwań, są świadomi pracy, którą muszą włożyć w profil po szkoleniu, nie obawiają się trudnych pytań, feedbacku i podważania swoich opinii.
Język, jakim się posługujesz może być świetnym zobrazowaniem archetypu Twojej marki. Twoje firmowe hasło może przyciągnąć jednych i zdeprymować innych.
Przyciągaj klientów, z którymi chcesz pracować. Skupiaj ich uwagę językiem i wartościami, sposobem pracy, czy choćby powierzchownością Twojej marki.
Kolory IKEA, Swatch, Lego przyciągną kreatywnych. Archetyp Twórcy tych marek jest widoczny w komunikacji i kolorach, jakie się z nimi łączą. Sprzedając szkolenia możesz podkreślać możliwość zbudowania modułów wspólnie z klientem, dostosowanie do jego wyjątkowych potrzeb, jak robi
to projekt Flowspeak Dynamics.
Archetyp Maga uosabiany przez Rafała Cupiała, czy Gabrielę Borowczyk, Stevena Spielberga, czy Disney’a jest silnym magnesem dla tych, którzy wierzą w silną transformację, są wizjonerami, czują głęboką potrzebę poszerzania świadomości i wprowadzania głębokiej zmiany (MasterCard, TED, MAC Cosmetics).
Marki wykorzystują archetypy, by dotrzeć do konkretnej grupy docelowej. Początkowo batonik Kinder Bueno był wyprodukowany dla dzieci, ale kiedy marka zauważyła, że kupują go głównie kobiety, zmieniła strategię komunikacji. Archetyp Kochanki przejawiał się w łagodności i sensualności przekazu. Uwodzicielska brunetka przechadzała się
w miękkich muślinach, by skusić pana na ostatnim ujęciu reklamy.
Chociaż może po prostu chciała pogadać, a nie kusić od razu? ;)
Mam wybrać jeden archetyp?!
Niekoniecznie. :)
- Marka wybiera najczęściej jeden archetyp przewodni i kilka wspierających. Jeśli obserwujesz mnie na Instagramie czy LinkedIn jest duża szansa, że dostrzeżesz archetyp Mędrca. Jednak przebija am duży aspekt Towarzysza, choćby w powitaniu: „Siema Ekipa!”
- W różnych aspektach życia możemy przyjmować różne archetypy. Kobieta, mama w domu może być Opiekunką, w pracy funkcjonować w archetypie Władcy, wieczorami w archetypie Kochanki.
Mężczyzna, ojciec w domu może być Opiekunem, w pracy funkcjonować w archetypie Władcy, wieczorami w archetypie Kochanka. Choć chcę uniknąć stereotypizacji, to jak pisałam na początku posługujemy się wzorcami. Żaden z nich się nie wyklucza. - Archetypy mogą się zmieniać i ewoluować. Ponownie, opierając się na własnym przykładzie, kiedy podróżowałam solo z plecakiem przez Wietnam i potem na początku pracy na swoim, w mojej komunikacji było ogromnie dużo Bohatera: „Zrobię to! „Ty też możesz” Uda się!”. Wraz z opanowaniem trudnych, życiowych sytuacji, ten aspekt zdecydowanie zelżał.
Jak określić archetyp mojej marki?
Jest na to z pewnością kilka sposobów. Zaproponuje 2. :)
Autorefleksja. Przyjrzyj się sobie, wartościom swojej marki, to, co chciała/abyś wyeksponować i pokazać swoim odbiorcom. Zastanów się nad tym kim są i czego będą szukać.
Quiz na archetyp marki. Wiem, że jest ich w sieci kilka, jednak polecam jeden. Niestety jest on wyłącznie w wersji anglojęzycznej. Na pewno poradzisz sobie z wtyczką do tłumaczenia stron. Link do Quizu Kaye Putnam tutaj.