LinkedIn jest ogromną platformą networkingową (ponad 500 milionów użytkowników!), co pozwala na niezliczone możliwości wykorzystania jej w celach promocyjnych, informacyjnych, czy sprzedażowych

Pozwoliłam sobie sobie na podzielenie użytkowników LinkedIn na trzy główne grupy. W tekście wymieniam sposoby na najlepsze możliwe wykorzystanie zasobów LinkedIn dla każdej z nich.

1. Przedsiębiorcy, biznesmeni, freelancerzy

Określenie biznesmen może się tu odnosić do przedsiębiorców, freelancerów i decydentów świadomych wartości swojej marki osobistej oraz jej działania na korzyść prowadzonego biznesu.

doris in social media  - 3 typy użytkowników LinkedIn
Często osoby na wysokich stanowiskach są tzw Influencerami o czym świadczy niebieska ikona przy nazwisku.

Ta grupa osób korzysta głównie z LinkedIn, aby znaleźć nowych partnerów biznesowych z innymi menedżerami lub po prostu dotrzeć do nich.

Często interesują się artykułami dotyczącymi przywództwa, wiadomościami biznesowymi. Stawiają się na czele branży.

Są świadomi, że ich marka osobista pracuje na markę firmy. Maja na celu budowanie reputacji marki i społeczności wokół niej. W zależności od szczebla w karierze mogą chcieć budować zainteresowanie produktem, usługą, szerzyć świadomość marki.

Jak zatem biznesmen może wykorzystać LinkedIn?

Jeśli należysz właśnie do tej grupy:

  • Buduj grupę odbiorców wokół swojej marki. Udostępniaj treści: brażowe, dotyczące marki, wydarzeń.
  • Wykorzystaj możliwość pisania artykułów. Przemyślane artykuły zawierające dane, treści dotyczące przywództwa, zarządzania, badania branżowe i opinie o Twoim obszarze pracy – otwieraj dyskusje.
  • Wykorzystaj z połączenia z innymi użytkownikami poprzez filtrowanie docelowych odbiorców za pomocą funkcji wyszukiwania zaawansowanego LinkedIn. Możesz zobaczyć tę funkcję, przechodząc do paska wyszukiwania> Wyszukaj osoby. 

Tekst, który Cię zainteresuje: 19 pomysłów na wpisy na LinkedIn.

2. Poszukujący pracy

W zeszłym roku ponad 3 miliony użytkowników oznaczało swój profil „Otwarty na propozycje pracy”. Nie wszyscy jednak używają tej właśnie opcji na LinkedIn, poszukując pracy w sposób pasywny.

Aktywni kandydaci

To najczęściej osoby bezrobotne lub szukające możliwości zatrudnienia tak szybko, jak to tylko możliwe. To grupa aplikująca na ogłoszenia na LinkedIn i platformach pokrewnych. Niestety, w Polsce, mało osób kontaktuje rekruterów bezpośrednio, jasno wyznaczając swoje wytyczne, co do wymarzonego stanowiska.

Jako osoba aktywnie szukająca pracy, np. w IT, powinieneś obserwować profile rekruterów z tej właśnie branży. Nie wahaj się wysyłać do nich bezpośrednie wiadomości.

Osoby pasywnie poszukujące pracy

Osoby aktualnie pracujące, szukające rozwoju, zmiany atmosfery, warunków pracy. Ich celem jest zdobycie atencji właścicieli biznesów, przedsiębiorców, headhunterów lub managerów HR. 

To, co odróżnia ich od poprzednich, to fakt, że starają się znaleźć pracę znacznie bardziej dyskretnie. To oznacza, że nie chwalą się swoimi poszukiwaniami szrszej publiczności niż docelowi headhunterzy, czy ic bliskie znajomości. Naturalnie, nie chcą alertować swojego aktualnego pracodawcy o ich zawodowych ambicjach. 

Jak zatem jako szukający jawnie lub dyskretnie możesz wykorzystać LinkedIn?

Najlepszym sposobem wykorzystania treści i marketingu LinkedIn w celu zmaksymalizowania efektywności, jest pisanie postów, które pokazują twoją ekspertyzę, umiejętności i wiedzę.

Na przykład:

  • Pisz posty lub artykuły związane z Twoim obszarem pracy, branży
  • Udostępniaj wiadomości o najnowszych wydarzeniach z branży
  • Zoptymalizuj swój profil tak, by zaprezentować różne obszary umiejętności
  • Utwórz SlideShare, prezentację, by pokazać wcześniejsze projekty, lub ułatwić ze sobą kontakt. Możliwości są tutaj nieograniczone dla każdego z użytkowników LinkedIn, jako że platformy są połaczone.

Tekst, który Cię zainteresuje: Jak stworzyć użyteczne zdjęcie w tle na LinkedIn?

3. Rekruterzy

Grupa użytkowników najczęściej inwestująca w płatne narzędzia LinkedIn, by mieć dostęp do pełnej bazy pozostałych osób na platformie.

Są to osoby, które zawodowo wyszukują talentów i ekspertów do innych firm. Dla nich, znalezienie kandydata przekłada się na zyski dla firmy. 

W jaki sposób rekruter używa LinkedIn?

Zazwyczaj po rozmowie z tzw. Hiring Managerem, osoba odpowiedzialną za rekrutację, i ustaleniem pożądanych cech kandydata na zapełniane stanowisko, rekruter ma za zadanie takiego kandydata przedstawić. Wykorzystując swoją sieć kontaktów, używając słów kluczy dociera do odpowiedniej osoby i przedstawia ją w dalszych etapach rekrutacji. 

Działania dodatkowe, jakie jako rekruter możesz podjąć to:

  • Używaj zaawansowanych funkcji wyszukiwania
  • Udostępniaj aktualizacje i wiadomości o najnowszych ofertach pracy i dostępności
  • Buduj swoją bazę kandydatów
  • Zoptymalizuj swój profil tak, by przemawiał do kandydatów z odpowiedniej branży

Po swojemu

Nieważne do jakiej z tych grup przynależysz – LinkedIn to narzędzie, dzięki któremu możesz przenieść swoją karierę zawodową na zupełnie inny poziom. Musisz postawić sobie jasny cel dla Twoich działań, zdefiniować siebie jako markę i poznać narzędzia, które pomogą Ci w rozwinięciu skrzydeł. 

Doris In Social Media - 3 typy użytkowników LinkedIn
fot. Błażej Marciniak

Spodobał Ci się ten tekst?

Daj mi znać w komentarzu, co o nim myślisz. Czy jest aspekt na którym powinnam się skupić w kolejnych aktykułach? A może są inne aktywności posostałych użytkowników LinkedIn, które są warte polecenia?

Fota główna: zakrzewski.photography

Zapisz się do newslettera