Czy warto tworzyć profil na LinkedIn?

“Czy warto tworzyć profil na LinkedIn?” “Kto to czyta?” “Czy CV nie jest wystarczające?” “Och, znajdą mój blog / stronę?” “Nie szukam teraz pracy / klientów.”

 

Tak! Warto stworzyć profil na LinkedIn, chociaż wszystko zależy od ciebie, od tego, jak możesz z niego skorzystać! Ten post nie jest sponsorowany przez tę platformę. 😉

LinkedIn ma monopol jeśli chodzi o bycie profesjonalną platformą społecznościową i chociaż jest wiele lokalnych (GoldenLine, Viadeo, Xing) – to ta jest najpopularniejsza. Ma ponad 500 milionów użytkowników (Facebooka ponad 2 miliardy, gwoli ścisłości).

Po co tworzyć profil na LinkedIn?

Dla osób poszukujących pierwszej pracy, zmieniających aktualną, dla osób pracujących w korporacjach profil LinkedIn jest dziś nieodzowny. Dzieje się tak, ponieważ wiele firm, rekruterów używa właśnie LinkedIn w poszukiwaniu kandydatów. Zamiast reklamować ofertę pracy, a następnie czytać setki CV wysłane przez kandydatów, rekruterzy przeszukują LinkedIn wyłapując osoby o odpowiednich kwalifikacjach, oferując im pracę. I dlatego tak ważne są odpowiednie słowa kluczowe na Twoim profilu na LinkedIn!

To taki profil się Twoim międzynarodowym CV lub wirtualną wizytówką.

LinkedIn jest także przydatny dla konsultantów i freelancerów. Dziła jak strona z ofertą, czy zakładka “współpraca”. Pomaga skontaktować się z potencjalnymi klientami, ułatwia obserwowanie partnerów lub konkurencję. 😉 Jednocześnie zapewnia znacznie lepszą widoczność w sieci. Możesz łatwo zawierać znajomości, dołączać do grup, szukać innych osób o podobnej wiedzy lub oferować swoją ekspertyzę innym.

LinkedIn jest również niezwykle przydatny do personal brandingu, budowania marki osobistej. Strony LinkedIn są bardzo wysoko indeksowane w Google: profesjonaliści, których nie możemy znaleźć na LinkedIn, są conajmniej uważani za podejrzanych. 🙂 Być może jesteś introwertykiem, ale rekruter może założyć, że masz słabe umiejętności obsługi komputera lub, że twoje biznesowe zorientowanie nie jest wystarczająco aktualne, aby zauważyć się, że posiadanie profilu na LinkedIn stało się normą w świecie biznesu.

Spotkanie networkingowe #LinkedInLocal w Warszawie / LinkedIn
Spotkanie networkingowe #LinkedInLocal w Warszawie

Kto powinien założyć profil na LinkedIn?

Może to szalony pomysł, ​​ale uważam, że każdy kto jest otwarty na… życiowe szanse! Ile razy kontaktowano mnie ze świetnymi ofertami? Nie były na 100% trafione i czas był nie ten, ale cieszyło mnie to, że mam wybór. Jestes artystą? Dołącz swoje portfolio, link! Jesteś pielęgniarką? Może któregoś dnia zainteresowałaby Cię praca nie w szpitalu a korporacji w dziedzinie, jaką znasz? Rekruter musi cię jakoś znaleźć. A może jesteś weterynarzem? Oczywiście istnieją portale dedykowane, ale LinkedIn dla rekrutera jest intuicyjny. Daj sobie szansę i daj się znaleźć!

 

Kiedy założyć profil na LinkedIn?

JAK NAJSZYBCIEJ. Im wcześniej zaczniesz działać, tym lepiej dla ciebie. Jest to narzędzie, z którego możesz skorzystać, by rozwijać swoją sieć kontaktów. Nie dodawaj losowych osób do swoich połączeń. Najpierw dodaj tych, których spotkałeś osobiście, a następnie dodaj tych z tego samego obszaru, tych, którzy mogą cię zainspirować, chciałbyś spotkać lub na przykład mogą Ci pozostawić rekomendację na profilu. Potrzeba czasu, aby stworzyć sieć kontaktów, która może Ci pomóc, więc lepiej zacznij teraz.

 

Wszystkie informacje dotyczące tworzenia profilu znajdziesz w moich innych wpisach, ale jeśli ten tekst może przekonać Cię do stworzenia profilu na LinkedIn – zacznij już teraz! Platforma poprowadzi Cię. Skontaktuj się ze mną bezpośrednio, jeśli potrzebujesz dodatkowych wskazówek lub motywacji.

A przede wszystkim dołącz mnie na LinkedIn do swojej sieci kontaktów!

 

Wasza,

Doris

 

fot. Błażej Marciniak / ta w żółtym swetrze 🙂

Zainteresowany ? Napisz do mnie kontakt@dorisinsocialmedia.com