Po co dbać o markę osobistą?

“Masz parę sekund na zrobienie dobrego pierwszego wrażenia, po tym czasie zmiana osądu będzie już trudniejsza.” “Jak cię widzą tak cię piszą.” “Co publikujesz w internecie, to cię znajdzie.” “Nigdy nie ma się drugiej okazji, żeby zrobić pierwsze wrażenie.”

 

Parę jest sentencji, cytatów, czy tekstów na temat pierwszego wrażenia, rad na temat tego jak być lepiej postrzeganym. Niegdyś uczyliśmy się etykiety i dobrych manier – dziś opanowujemy temat marki osobistej w kontekście mediów społecznościowych.

Marka to z definicji nazwa, określenie, design lub symbol określający to, co wyróżnia organizację lub produkt spośród innych. Kluczem do sukcesu jest przekucie tych elementów na świadomość i zaufanie odbiorcy, postrzeganie i reputację. Budowanie marki osobistej oznacza możliwość łatwego wyróżnienia się wśród innych, kiedy tylko konsekwentnie dbamy o swój wizerunek.

Nasze miejsca pracy nie są nam pisane na zawsze, krąg naszych znajomych zmienia się, ale nasz “personal branding” zawsze będzie z nami. Markę osobistą mamy jakąś zawsze. Co więcej, sława może nas wyprzedzić i oby w dobrym kontekście. Ustal zatem, Drogi Czytelniku, Czytelniczko, z czym chcielibyście być kojarzeni, jakie są słowa klucze, które powinny przychodzić na myśl innym po usłyszeniu Waszego imienia. Może to być jakaś umiejętność, czy charakterystyczne hobby: żeglarstwo, planszówki, muzyka, lub też cecha: pracowitość, kreatywność, opanowanie. Jeśli jest to zestaw tych elementów, to świetnie! Po obstawieniu tych elementów zacznijcie budować swój wizerunek!

Niezależnie od tego, czy jesteście częścią dużej organizacji, czy freelancerem Wasz “personal brand” jest elementem większego “employer brand” lub jego synonimem.

O detalach będę opowiadać w kolejnych postach, ale chciałabym Was zainspirować do przemyślenia takich rzeczy jak: zdjęcia na Facebooku (stronie prywatnej lub na FanPage), Instagramie, opisy w mediach społecznościowych, Wasz profil na LinkedIn, GoldenLine, może też na Viadeo, Xing, About.me etc. Zastanówcie się już na tym etapie, czy te informacje są spójne i czy oddają to, z czego chcielibyście być rozpoznawalni.

 

Przemyślana strategia budowania marki osobistej pozwoli Ci na:

 

  • Poszerzenie swojej siatki kontaktów i nawiązanie znajomości, które będą chciały wymienić się z Tobą wiedzą, zrozumieć jak możecie sobie wzajemnie pomóc na płaszczyźnie np. eksperckiej, biznesowej. Nawiązywanie kontaktów to karma. Ty pomożesz, to i Tobie pomogą.
  • Przyciągnięcie nowych możliwości – bo zadbawszy o swoje kontakty w sieci, Twoja widoczność się zwiększy, a zatem jest większa szansa na polecenia, znalezienie osób do współpracy, wymianę doświadczeń. Silna marka osobista jest już oznaką sukcesu, a to jest tym, co przyciąga większość ludzi.
  • Zwiększenie Twojej wiarygodności jako marki. Jeśli konsekwentnie trzymasz się założeń i przedstawiasz siebie w koherentny, szczery sposób zaufanie jakie możesz zdobyć będzie najlepszą reklamą. Dobre nowiny szybko się niosą, wykorzystaj to!
  • Budując swoją markę osobistą zauważysz, że zwiększa się grono obserwujących Cię, grupa osób, które czują się zainspirowane, a to stawia się w pozycji wpływającej w jakimś stopniu na to, co ludzie myślą, czy robią. Twoja siła przebicia może być wykorzystana w biznesie jeśli tylko zrobisz to w sposób szczery i autentyczny.
  • Marka która przyciąga spowoduje, że zawsze będziesz miał/a jakieś zajęcie! 🙂 Ty i Twoje umiejętności lub cechy, z którymi się kojarzysz, sprawią, że zawsze ktoś będzie Cię potrzebował: do poradzenia, do projektu, do pracy… To bez wątpliwości komfort na dynamicznym rynku pracy!

 

Podsumowując, Twoje imię i sposób, w jaki się prezentujesz się to Twój największy atut i pozostanie z Tobą na zawsze. Przekucie ich w markę osobistą , którą inni rozpoznają i docenią, będzie najlepszą strategią i na pewno pomoże Ci w długoterminowym sukcesie w biznesie!

Ot, co! Mam nadzieję, że ten tekst Was zainspiruje. Dalsze instrukcje wkrótce!

Wasza Doris

Zainteresowany ? Napisz do mnie kontakt@dorisinsocialmedia.com